Bouřky na řadě míst srážely stromy, omezily dopravu

Prudké bouřky a krupobití na několika místech republiky pokácely stromy a ochromily dopravu na železnici. Na východě Čech a v Severomoravském kraji se navíc řada domácností ocitla bez elektřiny. Nejvážnější nehoda se odpoledne stala u Černošic na trati mezi Prahou a Berounem, kde lokomotiva rychlíku narazila do padlého stromu a začala hořet. Nikomu z cestujících se nic nestalo. Na několik hodin tam ale byl zcela přerušen provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rychlík po nárazu do spadlého stromu u Černošic | Zdroj: ČTK

Jak u Černošic vypadala situace večer, Radiožurnálu popsal mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. "První traťovou kolej se nám podařilo zprůjezdnit v 17:47 hod. a pravděpodobně až do rána bude pokračovat odstraňování následků té poruchy na druhé traťové koleji, kde zatím ještě stále zůstává poškozená lokomotiva. Plné obnovení provozu předpokládáme buď během nočních hodin, anebo nejpozději ráno."

Vážné poškození trati způsobily přívaly vody v Jizerských horách - tam se na trati z Jablonce nad Nisou na Smržovku sesula opěrná zeď. Vlaky nejezdily také například na trati z Nymburka na Jičín. Celkem České dráhy hlásily v důsledku bouřek devět zavřených tratí.

Na východě Čech zůstaly po podvečerních bouřkách desítky domácností bez elektrické energie. V terénu jsou stále posílené poruchové čety, které na odstraňování škod pracují. Na některých místech budou práce na opravách poničeného vedení pokračovat po celý víkend. "Situace byla nejhorší asi u Dvora Králové nad Labem, tam nám popadaly i sloupy vysokého napětí," říká regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

V Moravskoslezském kraji bouřky doprovázené krupobitím ochromily silniční i železniční dopravu a ve stovkách domácností způsobily výpadky elektrické energie. Popadané stromy zablokovaly několik tratí, krajští hasiči mají za sebou stovku výjezdů.

Problémy s elektřinou mají na severu Moravy stovky domácností. Energetici hlásí, že například na Vítkovsku jsou poruchy i na vysokém napětí. Mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanová upřesnila, že jejich montérské čety budou pracovat v terénu do pozdních večerních hodin.

"V terénu máme maximální počty pracovníků. Komplikace jsou zejména v horských oblastech, kde je problém s přístupností terénu. Práci našim pracovníkům mnohdy také komplikují povětrnostní vlivy a silný déšť," dodala Lutišanová.

Silné bouřky způsobily komplikace i na železnici. Problémy mají cestující, kteří se potřebují dostat z Ostravy do Havířova, Opavy a Frýdku-Místku. Doprava pak byla přerušena mezi Českým Těšínem a Chotěbuzí. Omezení jsou také na trati mezi Havířovem a Albrechticemi u Českého Těšína či Krnovem a Olomoucí.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského není zatím jasné, kdy se provoz na kolejích obnoví. "Z našeho pohledu jsou v tuto chvíli asi největší komplikací popadané stromy do trakčního vedení a do profilů tratí, protože v takovém případě není možné jezdit ani s motorovou lokomotivou," řekl mluvčí.

Problémy zažil i výpravčí ve stanici Baška, protože na trati mezi Paskovem a Vratimovem spadl vzrostlý strom přímo na trať: "Čekáme, až to přijede někdo odstranit. Tady většinou, když se taková bouřka přes nás přežene, tak něco spadne. Vlaky prostě nejezdí."

Zhruba 90 výjezdů prozatím zaznamenali i krajští hasiči. Nejvíce práce měli na Opavsku. Odstraňovali popadané větve a stromy, pomáhali také u dopravních nehod, na kterých se podepsalo počasí.

Marika Táborská, Andrea Brtníková, Silvie Mikulcová, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme