Zaplavená garáž, popadané stromy i ulítlý altánek. Hasiči na Moravě a Vysočině měli stovky výjezdů

Bouřky, které se odpoledne a v podvečer přehnaly přes Moravu, na celém území kraje lámaly stromy a zaplavovaly sklepy. Jihomoravští hasiči vyjížděli na pomoc ke 220 nahlášeným událostem. V kraji je také kvůli výpadkům po bouřce 5500 lidí bez elektřiny. Bezmála 40 výjezdů evidují v pondělí odpoledne kvůli bouřkám hasiči v Olomouckém kraji, kde odstraňují hlavně popadané stromy ze silnic a elektrického vedení. Hasiči na Vysočině měli 54 výjezdů.

Olomouc (Aktualizováno: 22:24 21. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký kraj

Ve Vyšehoří na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová, podle které už bouřky v kraji postupně ustávají a situace se zklidnila.

Silné bouřky odpoledne zasáhly nejprve Jesenicko a Šumpersko, poté se přesunuly nad Olomoucko, Přerovsko a Prostějovsko. „Řešíme popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení,“ uvedla Balážová.

Hasiči odpoledne odčerpávali vodu ze zatopené garáže v Zábřehu na Šumpersku, kde voda zalila i zaparkované auto.

Také jsme zajišťovali utrženou střechu na šatnách u hřiště v Odrlicích na Olomoucku, uvedla Balážová. V Zábřehu kvůli silnému větru uletěl altánek a zůstal viset ve třetím patře domu, ze kterého ho hasiči sundali.

Jihomoravský kraj

Bouřky byly v celém kraji, nejméně škod napáchaly na Břeclavsku. Ve většině případů pomáhali hasiči s čerpáním vody ze zaplavených sklepů nebo jiných prostor a odstraňováním popadaných stromů.

„Na Znojemsku spadl strom do kolejiště a evakuovali jsme osm lidí z vlaku, nikdo nebyl zraněn. Na Vyškovsku spadl reklamní poutač a lehce zranil jednoho člověka, nepotřeboval ale pomoc záchranářů. V Drnovicích na Vyškovsku zaplavilo sklepy bláto a voda, hodně čerpání vody bylo potřeba také v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku. Obecně ale není okres, kterému by se bouřka úplně vyhnula.

Na Hodonínsku napáchala bouřka škody i na elektrickém vedení, na které spadly stromy. Kvůli tomu bylo ke 20.00 asi 5500 lidí na Hodonínsku bez elektřiny, uvedla distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON.

Bouřky na jihu Moravy ukončily velmi horký den, který ale nepřinesl žádné teplotní rekordy. „Nepadl žádný teplotní rekord na stanicích s minimální dobou pozorování 20 let. Nejtepleji bylo ve Strážnici, a to 32,9 stupně Celsia, stejnou teplotu jsme naměřili i v Lednici a v Dyjákovicích na Znojemsku bylo 32,4 stupně Celsia,“ řekl Ondřej Brambus z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihu Moravy by ještě v úterý měly odpolední teploty vystoupat na 31 stupňů, ráno mohou doznívat přeháňky nebo bouřky, ty budou hrozit i v dalších dnech, mírně ochladit by se mělo v pátek, kdy meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty 23 až 27 stupňů.

Kraj Vysočina

Voda komplikovala dopravu i v Pelhřimově, kde uvízla auta pod viaduktem, uvedla mluvčí police Dana Čírtková. Z důvodu silných bouřek je na Vysočině bez dodávek elektřiny asi 500 domácností.

„Během podvečera jsme řešili devět poruch na vedení vysokého napětí na Vysočině, kde bylo v jeden moment až 7000 domácností bez dodávek elektrické energie. V tuto chvíli už se to týká zhruba jen 500 odběratelů v oblasti Bystřice nad Pernštejnem,“ uvedl kolem 21.00 mluvčí společnosti EG.D Roman Šperňák.

Ke stromům padlým přes silnice vyjížděli hasiči i do obce Žatec na Jihlavsku nebo do Lesonic na Třebíčsku. Ucpanou kanalizaci pročišťovali i v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku nebo ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku.

„V několika případech hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů domů. Nejvíc zásahů evidujeme na Jihlavsku a Žďársku,“ uvedla mluvčí policie Petra Musilová.

Podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu byl déšť nejsilnější v Třešti na Jihlavsku, kde za hodinu napršelo 15,9 litru na metr. Podle místních padaly krátce i kroupy.

Doznívající přeháňky a bouřky mohou být podle předpovědi meteorologů na Vysočině i v noci. Rychlost větru v bouřkách může být až 80 kilometrů v hodině, teploty v noci klesnou k 18 až 15 stupňům Celsia.

Jan Bílek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme