Bouřky zaměstnávaly hasiče po celém Česku. Na Trutnovsku evakuovali dětský tábor

  • Silné bouřky, které odpoledne zasáhly část Česka, komplikovaly dopravu hlavně na železnici. Do 19.00 zasahovali hasiči v souvislosti s počasím v 542 případech, hlavně v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Středočeském kraji a v Praze.
  • Většinou odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu ze zatopených míst. Na Trutnovsku museli evakuovat dětský tábor.
  • Po bouřce a přívalovém dešti v pátek odpoledne voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí.

Choceň (Orlickoústecko) (Aktualizováno: 20:48 14. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obci Střelice na Olomoucku ohrožovala některé domky vodní laguna, hasiči situaci kontrolovali. „V Babicích místní obyvatelé pomocí těžké techniky vytvořili provizorní hráz. Odklonili tak příval vody a bahna z polí a včas zabránili rozlití do více domů v obci,“ dodal mluvčí

Hasiči většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy (ilustrační foto) | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Provoz na trati mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí byl asi hodinu zcela přerušený. Od 15.50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí. 

„Za místem omezení lze očekávat navýšení zpoždění vlaků asi o pět až deset minut,“ uvedly na webu České dráhy. Voda zaplavila trať v zářezu u Chocně. Správa železnic na místo vyslala hasiče, aby zjistili její stav a odklidili případné nánosy bahna a kamení.

Ve Mstěticích u Prahy vykolejily vagony. Poškodily auto a drážní domek, dva lidé jsou zranění

Číst článek

Hasiči v Pardubickém kraji museli v pátek po bouřích s přívalovými dešti vyjíždět na desítky míst. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně, uvedl operační důstojník krajských hasičů.

„Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky,“ uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn. Zásahy hasičů budou ještě pokračovat.

Hladina Novohradky v Luži na Chrudimsku překročila v 18.00 nejnižší povodňový stupeň. O hodinu později již zřejmě kulminovala. Stupeň bdělosti platí také na Svitavsku na Třebůvce v Mezihoří a Úsobrnském potoce v Jaroměřicích.

Olomoucký kraj

Především popadané stromy a čerpání vody řeší i hasiči v Olomouckém kraji. Na kontě mají tři desítky výjezdů, sdělil mluvčí Radek Buryánek. Jde především o okolí Loštic na Olomoucku a Přerov a okolí.

„V současné době evidujeme od 14.00 celkem 47 událostí v celém kraji. Jedná se o splavené bahno z polí a popadané stromy. Čerpalo se i několik sklepů. Události soustředěny do okresů Šumperk, Přerov a Olomouc,“ řekl mluvčí.

🚒 Máme k 20 hodině v souvislosti s bouřkami hlášeno 620 výjezdů.

ℹ️ Pro srovnání, náš dlouhodobý denní průměr technických zásahů (kam spadá odstraňování následků bouřek) je 175.

Celkově průměrně vyjíždíme k 328 událostem denně.

📸 @Hasiči Olomouc 🚒👨‍🚒🔥

20:32 – 14. 08. 2020

11

Například v Přerově odstraňovali hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění.

Vodu hasiči čerpali také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňovali popadané stromy. Bahno zaplavilo také část obce Hostkovice na Olomoucku.

Pád stromu na kamion a osobní auto zaměstnal @hzsjmk 👨‍🚒 Hasiči z @HZS Královéhradeckého kraje zase provedli evakuaci 57 dětí z tábora ohroženého vysokou vodou z potoka. V Praze @Hasiči Praha 🚒 prováděli převážně čerpání vody ze sklepů a lagun na silnicích. To jsou prozatím následky dnešních bouřek.

19:53 – 14. 08. 2020

13

Evakuovaný tábor

Hasiči v Královéhradeckém kraji v souvislosti se silnými bouřkami evidují asi 50 událostí. Nejvíce výjezdů měli na Trutnovsku, kde také odpoledne evakuovali dětský tábor. Zhruba šedesátka dětí byla převezena do náhradního ubytování, jak popsala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím přerušen také v Libereckém kraji na železnici v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku.

V souvislosti se silnými bouřkami a dešti evidujeme asi 50 událostí. Na Trutnovskou evakuujeme jeden dětský tábor, asi 60 dětí povezeme na náhradní ubytování do Trutnova.

16:29 – 14. 08. 2020

2 19

Na trať se při bouřce dostalo kamení a bahno. „Bylo to na úseku několika set metrů,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se podařilo vyčistit po 16.00. „Od 16.15 je obnovená plná rychlost vlaků,“ dodal Illiaš.

Doprava v Praze

V souvislosti s odpolední bouřkou provázenou silným deštěm museli pražští hasiči vyjíždět k téměř 50 zásahům. Čerpali vodu ze sklepů a zatopených silnic a odstraňovali spadlý strom. Bouřka v hlavním městě také komplikovala provoz tramvají a vlaků. Vyplývá to z informací na webu Českých drah, pražského dopravního podniku a na twitterovém účtu hasičů.

Na měřicích stanicích na severním a západním okraji Prahy spadlo za hodinu v bouřce 50 až 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vlaky mezi smíchovským nádražím a Radotínem na frekventované trati z Prahy do Berouna přestaly jezdit kolem 17.10. Důvodem byl výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu. V 19.30 se vlaky mezi Smíchovem a Radotínem opět rozjely.

Vlakovou dopravu v hlavním městě už v pátek po poledni narušila krádež kabelů na nádraží ve Vršovicích. Provoz mezi Hostivaři a hlavním nádražím je stále omezený. Část vlaků jezdí odklonem přes Malešice.

Do 18:45 hodin jsme spolu s dobrovolnými jednotkami zasahovali u více než tří desítek událostí, spojených s vydatným deštěm. Čerpáme vodu ze sklepů a lagun na komunikacích.

18:48 – 14. 08. 2020

1 24

Silný déšť komplikoval také tramvajovou dopravu. Kolem 17.30 zhruba na 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Na více než hodinu byl přerušený i provoz linky 17 mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Důvodem bylo zaplavení křižovatky ulic Pod Lisem a Povltavská v Troji.

V souvislosti s odpolední prudkou bouřkou provázenou vydatným deštěm vyjížděli pražští hasiči zatím k bezmála 50 událostem. Šlo o zatopené sklepy a laguny na komunikacích.

„V několika případech spadl strom na vozovku, v jednom případě hasiči odstranili spadlou střechu z komunikace,” uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Meteorologové pro většinu České republiky vydali na páteční odpoledne a večer výstrahu před vysokým nebezpečí bouřek. Ojediněle při nich může napršet až 60 milimetrů a doprovodit je může krupobití.

#VYSTRAHA Velmi silné bouřky
oranžová (vysoký st.nebezpečí) 14.08. 12:00 -14.08.22:00
Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s úhrny kolem 60 mm a kroupami. Lokace – viz mapa.

11:18 – 14. 08. 2020

13 47

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme