Silné bouřky odpoledne zasáhly Moravu, večer se lokálně může objevit přívalový déšť

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace či zaplavení sklepů a silnic. V sobotu večer a v noci bylo nejvíce komplikací ve východních a středních Čechách, v neděli se přívalové srážky a nárazový vítr přesunuly na Moravu a do Slezska. Už po poledni se přehnaly přes Olomoucký kraj, kde hasiči zaznamenali desítky výjezdů, především při čerpání vody.

Praha (Aktualizováno: 22:53 16. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečí představují také kroupy a blesky. (ilustrační foto) | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Dispečink ČEZ Distribuce evidoval v sobotu večer kolem 34 000 domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností se dočkalo elektřiny v neděli. Škody jdou do statisíců korun. Nejvíce problémů bylo na Náchodsku a Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Nymbursku a Kolínsku ve středních Čechách.

Odpolední bouřky postihly hlavně Olomoucko, ale i Prostějovsko, které se s jejich následky potýkalo už před čtyřmi dny. „Na Prostějovsku bouřka zasáhla téměř stejná místa jako před čtyřmi dny, šlo o oblast Tvorovice, Dřevnice, Němčice nad Hanou, ale i Kojetín,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Královéhradeckém kraji sobotní bouřky s větrem lámaly stromy, přívalové srážky zaplavily sklepy domů. Nejvíce postiženo bylo Náchodsko, Královéhradecko a Trutnovsko, kde hasiči vyjížděli ke stromům spadlým na silnice, odstraňovali dráty elektrického vedení nebo uvolněné části střech, pomáhali s čerpáním vody ze sklepů, garáží a domů. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

Sobotní bouřky způsobily problémy na většině našeho území, přerušily také festival Votvírák

Číst článek

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně u popadaných stromů. V jihočeském Táboře se sesunula půda a zasypala osobní vůz. Nikdo se nezranil. Ulice Na Bydžově byla kvůli odstraňování zeminy do rána uzavřená. Hasiči vyjížděli kvůli odstraňování následků přívalových dešťů na Táborsku asi na deset míst, odstranili také dva spadlé stromy.

Ve středních Čechách hasiči pomáhali hlavně v okolí Brandýsa nad Labem a Čelákovic, kde čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy. Voda ve městě zaplavila viadukt nedaleko nádraží.

Ve Skorkově na Mladoboleslavsku udeřil blesk do střechy rodinného domu, požár ale nezpůsobil. Na Slapské přehradě se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Cestovali na ní dva dospělí s dítětem. Všichni se z lodi zachránili sami a před příjezdem záchranářů doplavali na břeh. Bouřky způsobily problémy i jinde v kraji. V Milovicích na Nymbursku byl kolem 17.00 na tři hodiny kvůli silnému větru a dešti přerušen festival Votvírák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme