Hladiny řek po bouřkách v Česku klesají. Nejnižší povodňový stupeň bdělosti zůstává na čtyřech místech

Česko zasáhly ve středu večer opět silné bouře. Hasiči kvůli nim registrují 788 zásahů. Odstraňovali hlavně spadlé stromy, čerpali vodu ze zaplavených prostor a evakuovali také několik dětských táborů. Dočasně se zvedly hladiny některých řek. V zemi kolem 07.00 platil na čtyřech místech stav bdělosti, což je nejnižší povodňový stupeň. Vyhlášen byl pro Cidlinu v Jičíně, Úslavu ve Ždírci a Botič v Jesenici a v Průhonicích u Prahy.

Praha (Aktualizováno: 12:53 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky večer zaměstnaly hasiče, kteří měli v souvislosti s počasím nahlášeny stovky událostí (ilustrační foto) | Zdroj: HZS Středočeského kraje

V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly. 

Stát vrací lidem k doplnění 90 procent žádostí o dotaci z programu Živel. Někteří také chtěli obejít podmínky

Číst článek

Nejvíce pršelo na severu Čech v Jizerských horách, Krkonoších a jejich podhůří. Zasaženo tak bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny. Za šest hodin tam napršelo až 40 milimetrů.

Vyšší srážkové úhrny zaznamenaly také Šumava, Plzeňská pahorkatina, Třeboňsko, střední Povltaví, hlavní město, Středočeský kraj na východ od Prahy a také Beskydy a jejich podhůří. „Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů,“ uvedli meteorologové.

Hasiči zasahovali zejména v krajích Moravskoslezském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském a na Vysočině. Středočeští hasiči kvůli zaplavení evakuovali čtyři dětské tábory, všichni jsou v pořádku.

Královéhradečtí hasiči pak evakuovali dva tábory u Nemojova. „Děti z jednoho se dostaly s vedoucími do blízké hospody, do druhého tábora se museli hasiči doslova prořezat,“ uvedli na twitteru hasiči. Autobusy odvezly do skautského centra v Hostinném 51 dětí a 13 dospělých. Tři děti utrpěly lehká zranění.

Celkem měli hasiči od středečních 07.00 do čtvrtečního rána 1406 výjezdů. V tom jsou ale započítané i události, které s bouřkami nesouvisí, včetně planých poplachů. „Pro srovnání – pětiletý denní průměr počtu našich zásahů je 345,“ sdělil ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář.

Po bouřkách bylo ve čtvrtek kolem poledne bez proudu ještě zhruba 12 000 odběratelů. Nejhorší situace je v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V noci bylo bez dodávek elektrické energie zhruba 45 000 odběrných míst, vyplývá z informací mluvčí distribučních společností ČEZ a EG.D. Energetici předpokládají, že poruchy odstraní přes den.

Momentálně se srážky vyskytují na západě a jihu České republiky. „Během dne očekáváme místy přeháňky nebo bouřky, na horách, zvláště na jihu, četnější. Zasažené toky již vykazují většinou poklesy, situace by se měla postupně uklidňovat,“ dodali meteorologové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme