Českem se prohnaly bouřky a deště. Hasiči vyjížděli k desítkám případů, v Humpolci voda zaplavila školu

Některé části Česka zasáhly ve čtvrtek večer prudké bouřky a přívalové deště. Na Vysočině absolvovali hasiči kvůli počasí na padesát výjezdů, nejhorší situace byla na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Nejvíce práce měli v Humpolci, kde pomáhali odčerpávat vodu ze zatopených sklepů hned v několika ulicích. Odstraňovali také spadlé stromy a bahno ze silnic. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové se všechny události obešly bez zranění.

Jihlava/Domažlice/Litomyšl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odčerpávání vody (ilustrační foto) | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Právě v Humpolci voda vyplavila dvě patra opravované základní školy Hálkové. „Plachta, kterou stavební firma provizorně zakryla rekonstruovanou střechu, nevydržela nápor vody,“ popsala pro Český rozhlas Jihlava Musilová. Na místě pomáhaly tři jednotky hasičů.

„Po deváté hodině večer se situace začala uklidňovat. K poslednímu zásahu v souvislosti s počasím vyjížděli hasiči před půl desátou večer,“ dodala mluvčí.

Výjezdy nejdřív směřovaly do Polné a Dobronína, kde voda zatopila několik sklepů. O něco později bouřka zasáhla Humpolec. Hasiči tam odčerpávali vodu ze sklepů například v ulici Na Závodí, Žižkova, Smetanova, Lužická, Nerudova, Masarykova a Husova. Poslední zásah v souvislosti s počasím měli večer v Ledči nad Sázavou.

Konec prázdnin přinese vedra, s příchodem školního roku se ochladí

Číst článek

Silný déšť potrápil obyvatele také v Plzeňském kraji. Bouřka s kroupami se tam prohnala nad Stodem, kde zatopila ulice i část hřbitova. „Čeká se, až voda klesne,“ oznámil Českému rozhlasu Plzeň starosta obce Jiří Vlk (nez.). Poté budou na místo přivoláni kameníci, aby vyčíslili vzniklé škody.

V Holýšově hasiči čerpali vodu ze sklepů rodinných domů. A vytopené jsou i sauna tělovýchovné jednoty nebo přízemí tamní školy a školky. Jejich sušení a čistění bude pokračovat během pátku, potvrdil Českému rozhlasu Plzeň starosta Holýšova Libor Schröpfer (za Piráty). „Předpokládáme, že to nijak neovlivní začátek školního roku,“ dodal.

Vyschnout musí také náves v Kvíčovicích na Plzeňsku, kterou zaplavila voda z rozvodněného potoka.

V Pardubickém kraji, konkrétně Litomyšli, vyjížděli hasiči celkem ke čtrnácti zásahům. Většinou odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, nebo garáží. Podle hasičů to bylo v místech, kde se drobná zaplavení objevují opakovaně, ať už kvůli tomu, že jsou domy blízko u vody, nebo kvůli špatné kanalizaci.

lum, SOB, Zuzana Dudášová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme