Bouřky ve Valticích poničily téměř všechny domy i zámek. Obec Lednice vyvázla bez škod

Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na majetku, rozbité jsou střechy, okna, auta, řekl starosta Pavel Trojan. Škody jsou podle něj také na všech budovách ve správě města, včetně památkově chráněných. Kroupy jako míčky „bombardovaly“ také areál zámku. Sousední Lednici se při tom nejhorší škody vyhnuly, spíše se připravuje na pomoc okolním obcím, uvedl tamní starosta Libor Kabát.

Valtice/Lednice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Každá nemovitost ve správě města je nějak poškozená. Není tady jediný občan, který by mi řekl, že nemá žádné škody,“ řekl Trojan.

Na radnici krupobití zničilo historická vitrážová okna. Padaly prý kroupy jako tenisové míčky. Obnova potrvá dlouho, očekává starosta. Bude nouze o specialisty, kteří by všechny škody dokázali rychle opravit.

Pro vedení Valtic je teď nejdůležitější zmapovat škody, uklidit spoušť a získat peníze od pojišťovny. Starosta nemá informace o zraněných ve Valticích, nikdo také zcela nepřišel o střechu nad hlavou.

Nouzové ubytování tak možná Valtičtí nabídnou lidem z vesnic v Podluží, které utrpěly ještě horší škody.

Otlučené fasády a sochy

Na zámku ve Valticích, který patří státu, bouře poničila nedávno opravené střechy a fasády. Kroupy poškodily nejen okna, ale i dřevěné venkovní žaluzie.

„Odhadem je tak půl hektaru střech rozbitých, u oken jsou často rozbitá obě křídla, vnější i vnitřní, kroupy velké jako pěst prošly skrz obě křídla. Otlučené jsou i fasády, sochy, vytlučená čelní skla na zaparkovaných autech. Kde bylo měděné oplechování, tam je poničené,“ přiblížil kastelán Richard Svoboda.

‚Je to neskutečné. Auta létala vzduchem.‘ V Hruškách padaly střechy, obyvatelé obhlížejí katastrofu

Číst článek

Výši škod zatím podle něj nelze určit.

Nejhorší bouřková spoušť ve čtvrtek postupovala v úzkém pásu.

Asi osm kilometrů od Valtic vzdušnou čarou leží Lednice, kde zdaleka takové škody nemají. Uklízeli tam hlavně spadené větve, škody jsou více na zemědělských plodinách než na domech a památkách.

Radnice proto plánuje pomoc v okolí. „Počkáme, až integrovaný záchranný systém udělá svou práci, a pak nabídneme pomoc podle našich možností,“ řekl Kabát. Zmínil techniku, pracovníky a případně i peníze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme