Na menších tocích vystoupala voda na třetí povodňový stupeň. Hasiči vyjíždějí k desítkám zásahů

Silné bouřky opět přechází přes Česko. Hasiči mají ve středu večer v souvislosti s bouřkou dvakrát víc výjezdů než v úterý. Zasahují hlavně u popadaných stromů a odčerpávají vodu ze sklepů. Ve Valašském Meziříčí silný vítr strhnul střechu ubytovny. Na povodňový stupeň ohrožení vystoupala voda na Lužické Nise v Proseči nad Nisou na Jablonecku, na Brzině v Hrachově na Příbramsku a na Úslavě v Prádle na Plzeňsku.

Praha (Aktualizováno: 0:01 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky doprovázené poryvy větru ve Zlínském kraji zasáhly především Vsetínsko, kde hasiči od 18.00 zaznamenali více než 20 výjezdů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na Botiči meteorologové nevylučují vzestup hladiny na stupeň ohrožení také níže po jeho toku, tedy v Černošicích nebo Praze. Už večer se potok v hlavním městě na chvíli dostal na první stupeň v Nuslích, stejně tak i Rokytka v pražských Vysočanech.

Kolem 23.00 byl Botič v Jesenici na druhém stupni. První stupeň bdělosti platil na Botiči v Průhonicích u Prahy a na Lužické Nise v Liberci.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji je nejvíce zasažené Opavsko a Ostravsko. Žádná z událostí ale není evidovaná jako mimořádná. Na místech zasahují hlavně dobrovolné hasičské jednotky.

„Aktuálně řešíme 70 událostí, dalších 70 přijde na řadu co nejdříve po nich. Většinou jde o odstraňování polámaných větví nebo vyvrácených stromů a samozřejmě čerpání vody ze sklepů, plus čištění komunikací nebo kanálových vpustí. Převažují ale stromy, těch je zatím 107 událostí,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

„Profesionální hasiči jsou samozřejmě venku také, ale prioritně na těchto událostech pracují dobrovolní hasiči,“ doplnil mluvčí.

Zlínský kraj

Bouřky doprovázené poryvy větru ve Zlínském kraji zasáhly především Vsetínsko, kde hasiči od 18.00 zaznamenali více než 20 výjezdů. Na facebooku o tom informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Ve většině případů hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic a chodníků. „Nejhůře však dopadla střecha ubytovny ve Valašském Meziříčí na ulici Kouty, kterou silný vítr strhl. Na místo vyjeli místní profesionální hasiči s výškovou technikou. Pomocí ní se dostali do prostoru střechy, kde na velké části chyběla krytina. Padající střecha poškodila i štít domu, který hasiči částečně strhli,“ uvedla Javoříková.

V Karolince dobrovolní hasiči pomáhali s čerpáním vody z budovy knihovny. „Hasiči na základě předpovědi počasí očekávají další výjezdy v souvislosti s počasím i během noci,“ doplnila mluvčí.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí do čtvrtečních 02.00 pro celý Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj spolu s okresy na východě Jihomoravského kraje. Napršet tam může kolem 50 litrů vody na metr čtvereční a meteorologové varují také před kroupami a nárazy větru o rychlosti zhruba 90 kilometrů v hodině.

Jižní Čechy

V jižních Čechách vyjeli hasiči kvůli bouři a deštivému počasí asi 80 zásahů. Nejčastěji odklízeli popadané stromy, desetkrát odčerpávali vodu. Nejvíc výjezdů bylo v okresech Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, informovala mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Při většině zásahů odklízeli hasiči popadané stromy. „Nemám informaci, že by byl někdo zraněný. Zásahy byly na severu našeho kraje, Písecko, Táborsko nejvíc, Českobudějovicko a Českokrumlovsko minimálně. V tuto chvíli se situace již uklidňuje,“ řekla mluvčí.

Meteorologové vydali pro středu a noc na čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami s intenzivním deštěm především pro Moravu a Slezsko. V menší míře platí i pro zbytek země s výjimkou západních Čech. Kvůli předchozím dešťům ale na západě a jihu Čech mohou stoupat hladiny řek na úroveň prvního, místy i druhého povodňového stupně.

Vysočina

Na Vysočině měli hasiči od 18.00 nejvíc práce na Pelhřimovsku. Spadlé stromy museli odklízet i v obcích Putimov, Jakubín nebo Rynárec. V Žirovnici museli odčerpat vodu ze sklepa rodinného domu. Kvůli čerpání vody zasahovali i v Pelhřimově.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu napršelo za uplynulých 24 hodin na některých místech Vysočiny přes 20 litrů na čtvereční metr.

Královéhradecký kraj

 Po intenzivních deštích zasahují také hasiči Královéhradeckého kraje. Lidé hlásí hlavně spadané stromy do komunikací nebo zatopené sklepy.

Hasiči na twitteru uvedli, že do 21.00 dostali přes stovku oznámení, nejvíce z Trutnovska. Některé jednotky vyrazily na průzkum kolem Nemojova, kde jsou dětské tábory.

Liberecký kraj

Hasiči na severu Česka evidují ke 22.45 přes 80 událostí. Kvůli popadaným stromům si hasiči musí prořezávat cestu k zásahům. Některé obce jsou bez proudu, uvádí na twitteru.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme