Meteorologové varují před dalšími silnými bouřkami na západě Čech. V noci hasiči odklízeli popadané stromy

Západní Čechy zasáhly silné bouřky. Hasiči v Libereckém kraji v souvislosti s noční bouřkou likvidovali popadané stromy na více než 40 místech. Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku do jednoho narazil vlak, nikomu se naštěstí nic nestalo. Na Karlovarsku zasahovali hasiči u 24 událostí. A v Ústeckém kraji odklízeli hasiči hlavně popadané stromy a čerpali vodu. Meteorologové ale varují před dalšími silnými bouřkami v úterý odpoledne a v noci.

Aktualizováno Liberec (Aktualizováno: 10:07 11. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na západ Čech dorazily 10. června večer bouřky. I když přeháňky byly jen několikaminutové, někde kroupy poškodily skla na domech nebo autech. Snímek byl pořízen nedaleko Josefova na Sokolovsku | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami – v úterý odpoledne a v noci platí vysoký stupeň nebezpečí. Zasáhnou Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj.

„Očekává se výskyt velmi silných bouřek doprovázených kroupami, přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm a nárazy větru kolem 70 km/h,“ upozorňují meteorologové. Hrozí lámání větví stromů nebo i vyvracení stromů. Může také dojít ke škodám na majetku i na elektrickém vedení.

Bouřka zasáhla Liberecký kraj jen z části. „Na Jablonecku, Semilsku i v okolí Turnova jsme neměli žádné výjezdy,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

Naopak hasiči se takřka nezastavili ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou a okolí či části Českolipska. Několik stromů spadlo i na zaparkovaná auta. Jeden takový výjezd měli hasiči ve Višňové a další v nedalekých Černousích ve Frýdlantském výběžku.

Meteorologové varují před dalšími silnými bouřkami na západě Čech. V noci hasiči odklízeli popadané stromy | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Popadané stromy odstraňovali hasiči i ze silnic, několik jich spadlo například na silnici první třídy 9 na Českolipsku.

Srážka se stromem

Liberečtí hasiči zasahovali také na železnici, nad ránem narazil vlak do spadlého stromu na Frýdlantsku.

„Vlak do stromu narazil ve 4.30 ve Višňové, v osadě Filipovka. Bylo to bez zranění,“ řekla mluvčí Štrauchová. Popadané stromy omezily provoz i na dalších železničních tratích. Vlaky ráno nejezdily mezi Jestřebí a Doksy, Českou Lípou a Stružnicí či mezi Jedlovou a Svorem na Českolipsku.

Západní Čechy zasáhly silné bouřky. Na Karlovarsku padaly kroupy o velikosti golfového míčku

Číst článek

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu v noci v kraji nejvydatněji pršelo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, za bouřky kolem 1.00 tam napršelo přes 20 litrů na metr čtvrteční.

Rozbitá okna

Na Karlovarsku zasahovali hasiči u 24 událostí, většinou odčerpali vodu ze sklepů, jinak vyjížděli ke spadlým stromům a v jednom případě uklidili také následky sesuvu půdy a kamení na vozovku. Všechny události se obešly bez zranění, sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Z 24 událostí na území kraje se v 19 případech jednalo o čerpání vody ze sklepů a jiných prostorů,“ uvedl Kasal. Karlovarský kraj zasáhla v pondělí večer krátká, ale silná bouřka.

V některých oblastech zaznamenali lidé na fotografiích kroupy až o průměru padesátikoruny. Například v Sokolově kroupy poničily řadě lidí kapoty zaparkovaných aut, v Lomnici na Sokolovsku dokázaly rozbít střešní okna.

Ústečtí krajští hasiči v noci na úterý odklízeli na řadě míst popadané stromy a čerpali vodu. Podle operačního důstojníka pracovali hasiči hlavně na Děčínsku a Mostecku.

Celkově vyjeli hasiči v souvislosti s bouřkami v 59 případech. Vytáhnout museli i auto uvízlé v laguně za nádražím v Děčíně, v Lhotě nad Pannou na Ústecku spadla lípa na dům.

Děčínsko

K popadaným stromům vyjeli hasiči v kraji ve 44 případech, vodu museli čerpat v dalších 15.

„Stromy byly popadané převážně na silnice a cesty, v několika případech na telefonní či elektrické vedení a železniční trať,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V Nebočadech a v Boleticích nad Labem spadl strom na zaparkované osobní auto.

Nejčastěji hasiči zasahovali na Děčínsku, odstranit museli 32 spadlých stromů a voda natekla v Děčíně do sklepa, pod viadukt a za nádražím. Za bouřky v Děčíně podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu napršelo skoro 30 litrů na metr čtvereční. Největší úhrn srážek zaznamenala v noci stanice meteorologů v Žatci, skoro 45 milimetrů.

Nejčastěji v kraji odčerpávali hasiči vodu na Mostecku, vyjeli kvůli tomu desetkrát. Zasahovali pod viaduktem v Třebušicích, v Podkrušnohorské ulici a před muzeem v Litvínově nebo čerpali vodu ze sklepů v ulicích Budovatelů, S. K. Neumana a Mikoláše Alše v Mostě. Ve dvou případech čerpali vodu také v Ústí nad Labem – ze sklepa v Neštěmicích a z podchodu na Střekově.

och, jch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme