Bouřky způsobily škody za milióny korun

Popadané stromy, zatopené sklepy, hořící domy, nesjízdné železniční trati a výpadky elektrického proudu - to je obrázek večerní bouřky doprovázené silným větrem a přívalovým deštěm. Hasiči vyjížděli k více než 700 případů, nejvíce byly zasaženy Středočeský a Pardubický kraj. Na Bruntálsku spadl strom na jedoucí auto nedaleko Břidličné, tři lidé byli zraněni, jeden z nich těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kroupy | Foto: ČTK

Čáslav a část Prostějova byly dočasně bez elektřiny. Řada obcí ve východních Čechách byla bez elektřiny ještě dnes. Výpadek zaznamenaly i sítě mobilních operátorů.

Podle tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Hany Křivanové také na velkých územích ještě stále nejde elektřina. "Ukázalo se, že pohotovost distribučních společností elektrické energie je pro takový zásah udásloti silně poddimenzována a ne zřejmě vždy dobře organizována. Dále došlo k výpadkům sítí mobilních operátorů - nejmasivnějším byl výpadek sítě T-Mobile."

Minimálně 3 dny budou Pardubičtí odstraňovat následky včerejší větrné smrště. Služby města přitom vyrazily do terénu okamžitě - bylo totiž nutné zprůjezdnit komunikace zatarasené spadanými kmeny stromů. Provozní náměstek společnosti Jiří Vacek odhaduje jen náklady za úklid na 300 tisíc korun - škody na trojelovém vedení ale budou zřejmě výrazně vyšší: "Nejhorší situace byla v místech, kde stojí starší vyšší stromy Hodně stromů padlo v okolí zámku. Teprve v 11 hodin se podařilo zprovoznit přůjezdovou cestu do zámku. Tam dokonce metrová lípa spadla, prostě stromy, které vydržely léta. Nejhorší situace nastaly asi v místech, kde ty stromy popadaly na vedení trolejové. Musela se vypnout trolejová síť, znemožnilo to průjezd aut a zlikvidoval to provoz trojejbusů."

O jedné nehodě s tragickými následky informuje tisková mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková: "Dopravní policisté vyjížděli na desítky dopravních nehod. Jedna tragická se stala mezi obcemi Choltice a Valy, kde spadl strom na projíždějícího motocyklistu a ten byl s těžkým zraněním potom převezen do nemocnice."

Východočeští energetici odhadují škody po včerejší větrné smršti na 7 až 9 milionů korun. Na úplném odstranění následků kalamity budou pracovat celý měsíc.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme