Božena Němcová jako spisovatelka školákům moc neříká. Školy raději učí o jejím životě

Božena Němcová jako spisovatelka už dnešní školáky příliš neoslovuje. Jazyk, kterým své knihy psala, je pro ně totiž složitý. Seznam povinné četby častěji dohánějí audionahrávkami nebo zfilmovanou verzí Babičky. Klasická knižní vydání tak zůstávají stále častěji ležet na pultech knihkupců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto)

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Na pražské základní škole Na Smetance se učitelé češtiny rozhodli Babičku ze seznamu povinné četby úplně vyškrtnout.

Jazykové znalosti dnešních školáků jsou podle nich už úplně někde jinde a psané podobě díla žáci nerozumí. Knihu tak z hodin českého jazyka vytlačilo filmové zpracování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký mají dnešní školáci vztah k Boženě Němcové, zjišťovala Martina Spěváčková

A další změna ve výuce. Učitelé češtiny spíš než o knihách Boženy Němcové dětem vyprávějí o jejím životě.

„Když jsme pochopili tuhle okolnost, jak se vzdaluje Božena Němcová literárně dětem, tak jsme ji s kolegyní systematicky začaly přibližovat jako ženu, jako člověka, který měl nějaký osud. Tamtudy skutečně cesta vede,“ říká češtinářka Johana Černá.

Někteří žáci se složitostí textu odradit nedají a knihy od Boženy Němcové si i dnes přečtou. Většina školáků ale volí jinou cestu a Babičku si raději pustí v audioverzi. Klasická díla v této podobě nabízí i Český rozhlas.

Právě Babička patří v rozhlasovém Čtenářském deníku k nejstahovanějším titulům, potvrzuje vedoucí redakce nových medií Filip Rožánek.

„Vede dokonce loňské žebříčky na celém Čtenářském deníku, je to přes 30 tisíc stažení. Nástup Babičky je vždycky v září, klesá s červnem a přes prázdniny je to slabší. Rozhlasová úprava je trochu srozumitelnější než původní vydání Babičky, takže běžný školák si to radši poslechne. Další knihy Boženy Němcové zase tak populární nejsou,“ popisuje Rožánek.

Knihkupci příliš velký zájem o knížky Boženy Němcové nehlásí. „Ona je významnější a důležitější spíš jako člověk než jako spisovatelka, protože upřímně řečeno její literární dílo není nijak rozsáhlé a dneska se vlastně scvrklo na jakousi povinnou četbu a na literární poklad ve smyslu Babičky,“ říká knihkupec Jan Kanzelsberger.

Čtenáře podle něj spíš přitahují knihy o životě Němcové než její samotné dílo. Ani těch se ale neprodá víc než pár desítek kusů.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme