Boží hod vánoční tráví stovky lidí na lyžích

Sněhové podmínky na severu Čech jsou v tuto chvíli dobré hlavně pro běžkaře. Ti si chválí dostatek sněhu i stopy, které nejsou sice všude perfektně upravené, ale i tak se jezdí dobře. Horší podmínky mají sjezdaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stopy běžkařů | Foto: Jan Rosenauer

Běžkařům přeje navíc počasí, je teplo, neprší ani nesněží. Nadšení nejsou ale sjezdaři, na svazích je mezi dvaceti až čtyřiceti centimetry sněhu, který je mokrý a nelyžuje se v něm zrovna dobře.

Obleva a víkendový déšť sice ubral lyžařským areálům v Krušných horách na sněhové pokrývce, ale i tak je v zimních střediscích sněhu dostatek.

Krušné hory dostaly v uplynulých dvou týdnech největší nadílku sněhu v Česku, tak i přes oteplení a oblevu je vrstva sněhové pokrývka poměrně vysoká.

Na Klínovci leží kolem 60 centimetrů směsi přírodního a technického sněhu. Sníh je poměrně těžký a mokrý, ale ve velmi vysoké kvalitě. Všechny areály a vleky kromě sedačkové lanovky jsou v provozu.

Aktuálně panuje slunečné počasí, lyžařů je však méně než jindy, protože je odradil víkendový déšť. Sníh je poměrně těžký a mokrý, ale ve velmi vysoké kvalitě. A tak se ani fronty na vlecích netvoří.

Ode dneška mohou lyžaři využít službu skibusů. Ty jsou na Klínovec vypravovány z Prahy a Ústí nad Labem. Jezdit by měly do konce lyžařské sezony.

Na nápor lyžařů se připravují i na Šumavě. Na Špičáku je zhruba dvacet až padesát centimetrů mokrého sněhu.

Do Jeseníků budou během zimy jezdit čtyři skibusy

Číst článek

„Lyžaři by měli jezdit opatrněji, protože je to těžký sníh, z kterého hrozí zlomeniny dolních a horních končetin,“ říká člen horské služby na Šumavě Špičáku Pavel Aubrecht.

V Orlických horách hlásí nejvíce sněhu areál v Říčkách. Na svazích tam je 60 až 80 cm převážně technického sněhu. Na nápor turistů se chystají také v Krkonoších. I přes oblevu a citelné oteplení jsou sjezdovky připravené.

„My máme otevřené všechny sjezdovky, zatím jsou ve velice výborném stavu. Myslím si, že to lyžování je pěkný. Uvidíme, co nám ta obleva s sebou přinese,“ říká Zdeněk Spilka z areálu Horní Mísečky.

bezpečné lyžování – s helmou a podle pokynů | Foto: Jan Rosenauer

V Harrachově je ode dneška v provozu i večerní lyžování. Teploty jsou nad nulou. A sněhu je dostatek. V nejvyšších polohách je místy kolem půl metru sněhu.

„V současnosti se sněhová pokrývka na našem území udržuje většinou od nadmořské výšky 500 metrů. Na Moravě a ve Slezsku jsou místa, kde je sněhová pokrývka i trochu níže, protože tam bylo chladnější počasí,“ říká meteorolog Stanislav Racko.

Jana Škápíková, Tereza Bartůňková, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme