Bradáčová se Rathovi omlouvat za výrok v televizi nemusí. Dovolání odmítl Nejvyšší soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který se domáhal omluvy od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Dotkly se jej výroky o obstrukci pronesené v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pražské soudy v minulosti žalobu zamítly, výsledek dovolacího řízení je patrný z justiční databáze InfoSoud.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

Odůvodnění zatím soud nezveřejnil, rozhodnutí nechtěl komentovat ani mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček kvůli nejistotě, zda je doručeno účastníkům řízení.

Bradáčová loni v lednu v televizní debatě označila Rathův občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v korupční kauze kolem bývalého hejtmana. Rath se domáhal toho, aby se Bradáčová omluvila jemu i všem, které svým vyjádřením uvedla v omyl.

Hodnoticí postoj, nikoliv tvrzení

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v červnu rozhodl, že výrok o obstrukci nebyl skutkovým tvrzením, ale pouze hodnoticím postojem. Soud tehdy také zmínil, že jako veřejná osoba má Rath snížené právo na ochranu osobnosti.

Rath neuspěl se stížností na vrchní státní zástupkyni Bradáčovou. Ústavní soud ji zamítl

Číst článek

Rathova právnička kritizovala formální i obsahové nedostatky rozhodnutí obvodního soudu. Odvolací Městský soud v Praze přidal ovšem jen další argument ve prospěch Bradáčové - nevystupovala jako soukromá osoba, vyjadřovala se v rámci své funkce.

„Jednoznačně a evidentně měly být výroky přičteny státu, respektive vrchnímu státnímu zastupitelství," řekl loni předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Se státním zástupcem Jirátem, který dozoruje jeho trestní stíhání, vede Rath spor kvůli žalobcovu vyjádření pro média, že Rath někde ukrývá stovky milionů korun.

Bradáčová v České televizi vysvětlovala, že právě proto Jiráta nepožádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu. Nechtěla vytvářet další prostor pro zpochybňování Jirátovy práce.

Použitelné odposlechy 

Lékař a někdejší poslanec a hejtman Rath byl loni nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení, státu mělo navíc propadnout zhruba 20 milionů korun z Rathova majetku.

Rozsudek zrušil pražský vrchní soud kvůli výhradám k odposlechům. Ministr spravedlnosti následně podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud konstatoval, že odposlechy jsou jako důkaz použitelné. Znovu bude rozhodovat Krajský soud v Praze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme