Bradáčová: Změny pravidel pro státní zástupce jsou nesystémové

Návrhy na změny pravidel pro státní zástupce, které ve čtvrtek navrhla vyšetřovací komise k reorganizaci policie, jsou podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nesystémové. Podle komise by například žalobci neměli mít možnost vyšetřovat trestné činy místo policie nebo by vyšetřováním neměli pověřovat konkrétního detektiva. Sněmovna požádala vládu, aby novinky zvážila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

„Obecně ty návrhy považuji za nesystémové. Dále se domnívám, že popírají postavení státního zástupce v trestním řízení a dokonce se nebojím označit ty návrhy za takové, které brání státnímu zástupci, aby plnil povinnosti, které mu trestní řád ukládá,“ řekla Bradáčová Českému rozhlasu Plus.

Sněmovna požádala vládu, aby navrhla změny trestního řádu, například aby žalobci neměli právo vyšetřovat případ místo policistů nebo si konkrétního detektiva vybírat. Navržené změny by tak mohly státním zástupcům bránit ve výkonu jeho povinností.

Kauza Rath: Pelikán si stěžuje na verdikt u Nejvyššího soudu, přiklonil se k Bradáčové

Číst článek

Poslanecká sněmovna také vyzvala vládu, aby zvážila personální změny v olomouckém státním zastupitelství.

Pravomoc k dělání změn má podle Bradáčové pouze státní zástupce. „Ústava České republiky zcela jasně zastupování obžaloby svěřuje výlučně jedinému orgánu a tím je státní zastupitelství.“

„Je to výzva vládě, takže premiér jisté rozhodně, jak to vláda projedná. Vláda má zjistit, zda postačuje kárná žaloba či zda nejsou nutná jiná opatření včetně těch personálních,“ říká Václav Klučka z ČSSD, člen výboru pro bezpečnost.

Se změnami, které navrhla vyšetřovací komise, nesouhlasí ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten už ve čtvrtek odmítl, že by kvůli závěrům vyšetřovací komise dělal personální změny na vrchním státním zastupitelství v Olomouci.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme