Branný výbor o zásahu na Letné nakonec nejednal

Po necelých dvou minutách a bez konkrétních závěrů skončilo večerní mimořádné zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Jednání bylo svoláno kvůli zásahu policistů proti antikomunistickým aktivistům při prvomájovém mítinku KSČM v Praze na Letné. Podle očekávání ale výbor díky hlasům poslanců ČSSD a KSČM neschválil program svého jednání, takže zasedání hned skončilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují aktivistu Jana Šinágla,

Policisté zadržují aktivistu Jana Šinágla, | Zdroj: ČTK

Mimořádné zasedání sněmovního výboru iniciovali lidovci. Společně s poslanci ODS, US-DEU a nezařazeným Tomáše Vrbíkem chtěli od ministra vnitra Františka Bublana a policejního prezidenta Jiřího Koláře slyšet vysvětlení tohoto - podle nich - nepřiměřeného policejního zákroku.

Zástupci KDU-ČSL neskrývali rozhořčení z výsledku jednání. Pavel Severa říká, že něco takového ve výboru pro obranu a bezpečnost nezažil od roku 1992. "Tím rezignujeme na kontrolu jakoukoliv a myslím si, že tím se zakládá velká nedůvěra v policii, a já se domnívám, že v tuto chvíli mohu mluvit o tom, že jsem jako poslanec bezbranný a nemohu garantovat občanům to, že jsme schopni prošetřit jakýkoliv zákrok nebo jakoukoliv činnost policie."

Vysvětlení ministra vnitra Františka Bublana, které poskytl médiím, považuje Severa za nedostatečné. Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer bude ve čtvrtek Bublana v této záležitosti znovu interpelovat. "Bohužel, to celkové vyznění, tedy že na komunistické demonstraci policisté v civilu zasahovali proti antikomunistickým aktivistům, je špatnou zprávou do nitra české společnosti."

Bublan s Kolářem oponují, že policisté v civilu ukázali dvěma aktivistům, kteří proti mítinku KSČM protestovali, své odznaky se služebními čísly a teprve pak je zatkli. Aktivista Jan Šinágl ve shodě s dnešním prohlášením Sdružení bývalých politických vězňů vyzval ministra vnitra k demisi.

Někteří zákonodárci ČSSD se zároveň pohádali se šéfem branného výboru pražského magistrátu Pavlem Žďárským. Ten chtěl poslance informovat o tom, že podle usnesení výboru zásah policistů znatelně poškodil dobré jméno hlavního města a České republiky jako demokratického státu.

Sociální demokraté už před večerním zasedáním výboru dávali najevo, že navrhovaný bod jednání zřejmě nepodpoří. Například Miloš Titz má za to, že zákrok policistů na Letné sice může být tématem k diskusi, ale ne důvodem ke svolání mimořádné schůze. "Já si myslím, že opravdu není zapotřebí se scházet na toto mimořádně; nehoří."

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme