Branný zákon míří do sněmovny: konec vojny se blíží

Profesionalizace armády se zase přiblížila. Návrh nového branného zákona schválila vláda a norma teď jde do sněmovny. Od příštího roku tak v armádě už nebudou sloužit vojáci základní služby. Branná povinnost zůstává i v novém zákoně zachována jako princip doplňování ozbrojených sil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci

vojáci | Foto: Jiří Hošek

Jak se branný zákon projeví v praxi, Radiožurnálu vysvětlil mluvčí Ministerstva obrany Ladislav Šticha. "Naprosto klíčovou a zásadní změnou je, že branná povinnost bude vznikat až při ohrožení státu nebo za válečného konfliktu. V době míru budou lidé chodit do armády jen dobrovolně. Branný zákon je třeba projednat také proto, aby bylo možné poslední vojáky základní služby propustit do civilu ještě před letošními Vánocemi, tedy zhruba 22. prosince."

Konec povinné vojny s sebou přináší i konec civilní služby. S tím se budou muset vypořádat především v nemocnicích, kde civilkáři sloužili nejčastěji. Podle Evžena Báchora z pardubické radnice to pro zdravotnická zařízení bude velký problém, protože se jim civilkáři vypláceli. "Ten civilkář zhruba vyjde tu organizaci na 4 tisíc korun měsíčně a neplatí za ni ani sociální ani zdravotní pojištění, to platí stát. Takže pro tu organizaci je to výhodné."

Profesionální armáda počítá asi s 35 tisíci vojáky a občanskými zaměstnanci přibližně v 70 posádkách. S prvním návrhem na profesionalizaci přišel premiér Miloš Zeman. Tehdy tím pověřil ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Právě on začal mluvit o tom, že povinná vojna skončí a že armádu budou tvořit profesionálové.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme