Bratislavou i Plzní pochodovali neonacisté

Bratislavou pochodovali pravicoví extrémisté, aby oslavili 70. výročí založení fašistického Slovenského státu. Povolené shromáždění před prezidentským palácem policie ukončila kvůli propagaci nesnášenlivosti a pětistovku lidí silou vytlačila do bočních ulic. Ke slovenským nacionalistům se přidalo i 10 členů české organizace Národní odpor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění slovenských nacionalistů v Bratislavě | Zdroj: ČTK

Jako prvního zadržela policie hlavního řečníka Mariána Kotlebu, zřejmě kvůli fašistickému pozdravu Na stráž. Kolegové ho chtěli vyprostit a následovala potyčka. Tu rázně ukončila jízdní policie, psi a těžkooděnci, když nacionalisty vytlačili z centra a potom už je v klidu doprovázeli k Martinskému hřbitovu.

Tam si vyholení mládenci se svými dívkami zazpívali vlastenecké písně u domnělého hrobu Jozefa Tisa, prvního slovenského prezidenta. Nacionalisté z českého Národní odporu pouze mávali transparenty, k řeči se nedostali a zřejmě ani nebyli zadrženi.

Proti pochodu neonacistů protestovali občanští aktivisté, vědci a umělci na několika kulturních akcích. Z politiků se připojili pouze zástupci slovenské opozice.

Pravicoví radikálové pochodovali také Plzní. Asi dvě stovky příznivců ultrapravice se za skandování protižidovských hesel odpoledne vydaly od obchodního centra Plaza na náměstí Republiky. Cestou minuli přibližně 200 odpůrců akce, policie jejich střetu zabránila. Celá akce trvala necelých 40 minut a obešla se bez jakýchkoli násilností.

S klidným průběhem pochodu je spokojen náměstek ředitele krajské policejní správy Jaromír Kníže. Stovky policistů podle něj ale ve městě prozatím zůstávají. "Pokud bude klid, nebude zjištěno žádné shromáždění, ať levicové nebo pravicové scény, nebude narušen veřejný pořádek, tak samozřejmě ta opatření budou postupně utlumována."

Svolavatelem pochodu byl Plzeňan Tomáš Babka, který dnes řekl, že další podobná akce se v západočeské metropoli chystá na leden a možná i březen příštího roku.

Jan Dvořák, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme