Bratři Mašínové podle Práva státní vyznamenání nedostanou

Mladá fronta Dnes otiskla druhou část rozhovoru s Radovanem Krejčířem. Stíhaný miliardář pro list uvedl, že odešel ze své vily při červnové domovní prohlídce po dohodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším. Sázkové terminály Sazky podle Hospodářských novin čeká modernizace za několik miliard korun. Hypoteční zástavní listy jsou v současné době v oblibě, konstatují Lidové noviny. Jaroslav Šedivý, Josef Somr nebo Jiří Šlitr - tito lidé by měli 28. října získat vyznamenání od prezidenta Václava Klause. Jak zjistilo Právo, ocenění ani letos nezískají bratři Mašínové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Stíhaný miliardář Radovan Krejčíř odešel ze své vily při červnové domovní prohlídce po dohodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším. Jak řekl Krejčíř v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, policie u něj hledala směnky uzavřené údajně s ČSSD a dokumenty k pohledávce společnosti Čepro, kterou Krejčíř vlastní. Pro oboje ale podnikatel musel odejít do vedlejšího domu a Dolejší ho měl navíc pustit.

Kriminalisté tedy podle Krejčíře věděli, že z vily odchází. V druhém domě, který obývají podnikatelovi známí a kde měly být uschovány požadované dokumenty, si prý Krejčíř dal kávu a najedl se. Poté údajně přiběhl člen jeho ochranky a oznámil mu, že podle Dolejšího utekl z domovní prohlídky. Státní zástupce Krejčířovo tvrzení popřel s tím, že se mu chce podnikatel pravděpodobně pomstít. Podle policejní verze Krejčíř využil chaosu při domovní prohlídce a utekl, doplňuje Mladá fronta Dnes.

Společnost Sazka chce postupně investovat do modernizace svých on-line terminálů několik miliard korun, píší Hospodářské noviny. Chce tak zvýšit svůj podíl na kurzových sázkách a konkurovat kancelářím Tipsport a Fortuna. Ty teď ovládají asi čtyři pětiny desetimiliardového trhu. Víc peněz totiž už Češi za sportovní sázky neutratí, firmy tedy mohou zvýšit své tržby jen na úkor konkurence.

Po modernizaci terminálů budou moci sázkaři vybírat z většího počtu událostí, budou možné i kombinované a systémové sázky a zlepší se i možnosti v číselných loteriích. Impulsem pro změnu byl podle Hospodářských novin propad tržeb Sazky z tipování sportovních výsledků z miliardy korun v roce 2003 na loňských 650 milionů.

Tuzemské banky začaly v posledních měsících ve zvýšené míře vydávat hypoteční zástavní listy, uvádějí Lidové noviny. Za touto horečnou aktivitou bankovních domů stojí hrozba ze strany státu, který chce zrušit daňové zvýhodnění u těchto cenných papírů. Dosud totiž investoři neplatili daně z úroků, které jim hypoteční zástavní listy přinášely, a proto pro ně dosud představovaly zajímavou investici. Novela zákona o daních z příjmů ale má toto zvýhodnění od příštího roku zrušit.

Banky proto hodlají využít ještě letošních pravidel, která jsou pro vydávání hypotečních zástavních listů výhodnější. Zrušení daňových výhod na druhou stranu prospěje státní kase. Předpokládaný přínos pro státní rozpočet se v roce 2007 odhaduje na 560 milionů korun. Podle nezávislého poslance Tomáše Vrbíka nebude ale tento přínos adekvátní tomu, že se zhorší přístupnost hypoték, dodávají Lidové noviny.

Bývalá ředitelka Akademie věd Helena Illnerová, exministr zahraničí Jaroslav Šedivý, herec Josef Somr nebo zesnulý spoluzakladatel divadla Semafor Jiří Šlitr by měli 28. října získat vyznamenání od prezidenta Václava Klause, informuje dnešní Právo. Vedle těchto osobností převezme nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva také válečný hrdina Rudolf Pernický. In memoriam bude vyznamenán také střihač televize Nova Michal Velíšek.

Prezident podle listu nevyslyšel senátory, kteří opakovaně navrhovali ocenit Josefa Mašína, který spolu s bratrem Ctiradem vedl v 50. letech ozbrojený boj proti komunistickému režimu. V této souvislosti ale připravili o život 6 lidí. Klaus už dříve odmítl bratry Mašínovy vyznamenat, protože jejich případ rozděluje českou společnost. Kolik osobností letos převezme vyznamenání, zatím není známo. Jejich počet se ale asi nebude příliš lišit od předchozích let, dodává Právo.

Počet zahraničních turistů přijíždějících do Česka v posledních letech opět stoupá. Podle Lidových novin se ale někteří z nich mohou od průvodců o naší zemi dozvědět úplné nesmysly. Průvodcovskou činnost u nás může dělat skoro kdokoliv.

Česká republika totiž na rozdíl od jiných zemí Evropské unie nevyžaduje podle Lidových novin speciální licence, které by potvrzovaly znalost kultury a historie země hlavně u zahraničních průvodců. Cizinec se pak může třeba dozvědět, že v Praze na Václavském náměstí sedí na koni Karel IV., uzavírá list.

Policie šetří první případ korupce mezi soukromými firmami, informuje Právo. V úterý kriminalisté zadrželi zástupce firmy z Domažlic, který údajně plzeňskému autodopravci nabídl dlouhodobou zakázku a za její realizaci požadoval 40 tisíc korun bokem.

Třiatřicetiletému muži, kterého policisté zadrželi i s úplatkem, hrozí až tři roky vězení. Podle policistů zabývajících se korupcí je tento případ jen špičkou ledovce. Vyšetřování totiž většinou ztroskotá na neochotě spolupracovat na straně poškozeného, píše deník Právo.

V Česku je často dráž než v Německu. Jak zjistila Mladá fronta Dnes při průzkumu pražských a drážďanských obchodů, na nákupy oblečení, parfémů, elektroniky nebo hudby se vyplatí jet na západ.

Podle ekonomů je důvodem vyšších cen hlavně to, že Česká republika je ve srovnání s Německem malým trhem. Cenové rozdíly by se ale s růstem životní úrovně měly postupně snižovat. To znamená, že čím více budeme nakupovat, tím levnější bude zboží. Dočtete se to v Mladé frontě Dnes.

Tisk si na ekonomických stránkách všímá rozhodnutí Sněmovny propustit do třetího čtení zákon, který má ve veřejném zájmu umožnit vyvlastnění pozemků pro stavbu nové ranveje na ruzyňském letišti. Už příští týden padne ve Sněmovně konečné rozhodnutí v tomto směru. Sněmovna zákon ve čtvrtek propustila do třetího čtení, proti se postavili pouze poslanci ODS, napsaly Hospodářské noviny a Právo.

Potřebu speciálního zákona v rozpravě obhajoval ministr dopravy Milan Šimonovský. "Rád bych sněmovnu přesvědčil, že toto letiště a vzletová a přistávací dráha jsou strategickým zájmem České republiky a mimořádně významným veřejným zájmem," zdůraznil. Zároveň upozornil, že pozemky v Ruzyni jsou snadným předmětem spekulací. Návrh zákona vypracoval poslanec ČSSD Jaromír Schling a získal pro něj podporu zástupců US-DEU, KDU-ČSL a KSČM. Bude to zřejmě první vyvlastňovací norma, která bude po dlouhé době v Parlamentu schválena, upozornily Hospodářské noviny.

Komentáře českých deníků

Komentáře dnešního tisku se shodují v tom, že by David Rath neměl být současně ministrem zdravotnictví i prezidentem České lékařské komory. Z tohoto hlediska proto někteří komentátoři dávají za pravdu prezidentovi Václavu Klausovi, který Ratha odmítl jmenovat do funkce. Považuje totiž za porušení ústavy, aby byl člen vlády šéfem profesní organizace.

"Šíbování s židličkami, prestiží a výkladem ústavy je jedna věc. Ale pravdu má Václav Klaus," píše Mladá fronta Dnes, podle níž prezident svým vzdorem udělal pro politickou kulturu v zemi, co mohl. "Šéf nepolitické profesní komory zkrátka nemůže být současně i členem výsostně politické vlády," poukazuje na možný střet zájmů autorka poznámky.

Komentátor Práva souhlasí s tím, že kumulace Rathových funkcí není v pořádku, poukazuje ale na to, že Rath přislíbil, že se v případě jmenování ministrem funkce ve vedení komory dočasně vzdá. Autor sloupku tudíž nechápe, proč je ze jmenování jednoho ministra třeba dělat "tyjátr".

"Za normálních okolností přece může prezidentův tajemník zavolat do sekretariátu premiéra se vzkazem: Pánové, nezapomeňte, než nám sem pošlete jmenovací dekret, vyřešit dvojí funkci pana Ratha," navrhuje jeden z možných postupů komentátor Práva.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme