V Brdech vybuchla při asanačních pracích munice. Dva vojáci jsou těžce zranění

V prostoru bývalé dopadové plochy Kolvín v Brdech vybuchla munice. Jak v úterý informovala armáda na svém twitteru, došlo ke zranění dvou vojáků. Mluvčí plzeňské záchranky Mária Svobodová řekla serveru iROZHLAS.cz, že jejich zranění jsou středně těžká až těžká.

Plzeň (Aktualizováno: 13:06 20. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnická asanace (ilustrační foto)

Pyrotechnická asanace (ilustrační foto) | Foto: facebook 15. ženijní pluk Bechyně | Zdroj: Armáda ČR

„Krátce po 10. hodině dopolední došlo k výbuchu munice v prostoru bývalé dopadové plochy Kolvín v Brdech. K výbuchu došlo při asanačních pracích armády. Dva vojáci se zranili,“ informovala Armáda České republiky.

Krátce po 10. hodině dopolední došlo k výbuchu munice v prostoru bývalé dopadové plochy Kolvín v Brdech. K výbuchu došlo při asanačních pracích armády. Dva vojáci se zranili. Oba byli letecky transportováni do nemocnice. Na místě jsou nyní hasiči, Policie ČR a Vojenská policie.

11:28 – 20. 07. 2021

19 258

Oba vojáci patřili do 15. ženijního pluku Bechyně. „Ano, byli to naši lidé. To mohu potvrdit,“ řekla serveru iROZHLAS.cz bez dalších podrobností mluvčí pluku Zuzana Králová.

Podle mluvčí vojenské policie šlo o pyrotechniky. „Vojenská policie to aktuálně šetří,“ řekla mluvčí Nikola Rimkevič Hájková.

PLZEŇSKÝ KRAJ - Přijali jsme oznámení o několika zraněných osobách ve vojenském prostoru v Brdech. Podle dosud zjištěných informací jsou dvě zraněné osoby v souvislosti s pyrotechnickým průzkumem. Policisté ÚO Rokycany na místě. #policieplk

11:02 – 20. 07. 2021

7 83

Zda pyrotechnici na munici šlápli, nebo na místě probíhal kontrolovaný odpal, není jasné. „To je nyní předmětem vyšetřování. Událost si přebrala vojenská policie, která bude zjišťovat, co se vlastně stalo,“ uvedla mluvčí generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Záchranná služba měla nejprve hlášených sedm zraněných, nakonec péči lékařů potřebovali dva lidé.

„Oba utrpěli těžká zranění. Jeden utrpěl devastační zranění končetin. Ten byl letecký transportován do Fakultní nemocnice Lochotín. Druhý muž utrpěl popáleniny části hrudníku a horní končetiny. Byl pozemní cestou při vědomí také transportován do Fakultní nemocnice Lochotín,“ upřesnila pro iROZHLAS.cz mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

O zraněné pečují lékaři plzeňské fakultní nemocnice. „Jeden je ve velmi vážném stavu, druhý je také ve vážném stavu, ale je stabilizovaný,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Na místo vyjelo podle ČTK několik sanitek, vůz pro hromadné postižení osob, povolán byl vrtulník Letecké záchranné služby Líně. Jak informoval mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar, na místě nebyl potřeba požární zásah.

Asanace Brd

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 po povrchu čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 000 hektarů asi 10 000 kusů nevybuchlé munice.

Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

Podle Dvořákové se stále provádí hloubkový pyrotechnický průzkum na bývalých dopadových plochách. V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince.

Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek.

Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

Petr Jadrný, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme