Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti

Výbuch munice, který v bývalém výcvikovém prostoru v Brdech těžce zranil dva vojáky, vyšetřuje vojenská policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti spáchaného neznámým pachatelem. Uvedla to ve středu pro iROZHLAS.cz mluvčí vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ výbuchu munice v Brdech vyšetřuje vojenská policie (ilustrační foto) | Foto: facebook 15. ženijní pluk Bechyně | Zdroj: Armáda ČR

Protože vyšetřování případu je v počáteční fázi, nebude vojenská policie zatím sdělovat další informace. Také mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková s ohledem na zraněné vojáky a jejich rodiny další informace o stavu vojáků neuvedla.

V Brdech vybuchla při asanačních pracích munice. Dva vojáci jsou těžce zranění

Číst článek

Vojáci utrpěli těžká zranění v úterý kolem 10.00 při výbuchu munice, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Na bývalých dopadových plochách dělají hloubkový pyrotechnický průzkum vojáci z 15. ženijního pluku Bechyně.

Mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová v úterý uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálený na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice. Jejich stav označila v úterý mluvčí nemocnice za vážný.

Vojenská policie nyní prověřuje veškeré okolnosti případu. Mluvčí neřekla, kolik vojáků na místě provádělo asanaci prostoru. „Apelujeme na občany, aby v bývalých i nadále aktivních vojenských prostorech dodržovali bezpečnostní opatření,“ řekla pro iROZHLAS.cz Rimkevič Hájková.

Záchranáři měli původně ohlášený výbuch a zasažení sedmi lidí. Na místo vyjelo několik sanitek, vůz pro hromadné postižení osob, povolán byl i vrtulník Letecké záchranné služby Líně.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 tisíc hektarů asi 10 tisíc kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách.

Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme