S příchodem brexitu chtějí někteří Britové české občanství. Je mezi nimi i Skot žijící v Praze

Přesně 29. března hodinu před půlnocí. To je zatím stále platné datum pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Jak se tento termín blíží, zároveň roste počet Britů, kteří si chtějí uchovat svá práva v Evropské unii. Proto ti, kdo můžou, žádají o dvojí občanství v různých evropských zemích. Podobný je i příběh Skota, který přináší Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestující v Londýně proti brexitu

Brexit se blíží mílovými kroky. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž.

„Nikdy jsem si nemyslel, že kvůli tomu budu mít nějaké problémy. Žiju tady už dost dlouho. Manželka je Češka. Mám tu dům i práci. Každý den čtu zprávy i komentáře lidí, kteří byli v podobné situaci jako já, a kteří tvrdili, že to ovlivní jejich životy,“ popisuje padesátník David.

Narodil se ve Skotsku a v České republice, konkrétně v Praze, žije už dvacet let. Nikdy nevěřil, že jeho spoluobčané Brexit nakonec odhlasují. Nevěřil tomu ráno po referendu před třemi lety a tak trochu věří a doufá, že Brexit nebude ani teď.

David se narodil ve Skotsku a v České republice, konkrétně v Praze, žije už dvacet let. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Barva popelnic

Získat české občanství nebylo podle Davida zase tak obtížné. Znamenalo to ale hodně papírování a docházení na úřady. David také musel složit test z češtiny. „Byla tam jazyková cvičení ale taky znalost zákonů, vzdělávacího a zdravotního systému nebo třeba toho, jakou barvu mají popelnice na recyklování,“ doplňuje.

Zkoušku z češtiny na jaře s Davidem skládalo na 60 lidí, hlavně z Ukrajiny a Ruska. Celkově ho české občanství vyšlo na několik tisíc korun.

Mayová v Bruselu neuspěla, unijní lídři změny v rozvodové dohodě odmítli

Číst článek

„Nebylo to tak hrozné, stálo to asi šest nebo sedm tisíc korun,“ říká. David má v Česku hodně přátel ze zahraničí, kteří tu žijí několik let. Předtím prý nikdy neuvažovali o tom, že by požádali o dočasné nebo trvalé povolení k pobytu.

Nové možnosti

Brexit tento přístup změnil. „Někteří z nich teď o tato povolení žádají, i když už tady jsou deset nebo třeba 15 let. Je mezi nimi hodně lidí, kteří neumí česky, i přesto, že už tu jsou tak dlouho,“ dodává.

Padesátiletý muž je teď hrdý na české občanství.  Těší se, že i díky jeho přispění budou moct cizinci žasnout nad tím, jak dobrou mají Češi angličtinu.

David si taky pochvaluje, že díky českému občanství bude mít i bez ohledu na další vyjednávání mezi Velkou Británii a Evropskou unií přístup na unijní pracovní trh, a bude tak moct vyučovat v kterékoliv unijní zemi. 

Martin Balucha, Alexis Rosenzweig Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme