Brexit podle Sobotky Británii oslabí. EU se ale musí změnit, aby jí občané důvěřovali

Předseda české vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka soudí, že rozhodnutí Britů opustit EU ostrovní království oslabí. Samotná unie ale nutně potřebuje reformy, protože jí v očích občanů škodí přebujelá byrokracie a nízká akceschopnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) odpověděl na otázky Českého rozhlasu | Foto: Khalil Baalbaki

„Přes pocity zklamaní, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa, a už vůbec ne konec Evropské unie. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace,“ píše na facebooku Sobotka.

Britské rozhodnutí je podle něj závažné a nezvratné. Oslabí jejich vliv na dění v Evropě a země prý bude méně důležitá. Navíc jí podle českého premiéra hrozí další plebiscit o odtržení Skotska.

O odchodu by EU měla s Brity jednat rychle a racionálně, soudí Sobotka. Je podle něj třeba minimalizovat negativní dopady na občany Česka i celé unie.

„Evropská unie se musí rychle změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států,“ zdůrazňuje premiér.

EU je podle něj stále pro Česko nejlepší zárukou míru a prosperity. Reformy jsou ale nevyhnutelné.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme