Britům v Česku zůstanou při brexitu bez dohody na čas stejná práva jako občanům EU, schválil Senát

V případě odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých oblastech stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Vládní předlohu ve středu hladce schválil Senát. Zákon bude účinný jen v případě brexitu bez uzavření smlouvy mezi Spojeným královstvím a unií.

Praha/Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bez zákona, který ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, by se Britové v případě brexitu bez dohody ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.

Brexit ve skluzu. Britská vláda přiznala, že přípravy na odchod z EU bez dohody neběží podle plánu

Číst článek

Dotklo by se to podle ministerstva vnitra zhruba 5000 Britů působících na českém pracovním trhu. V Česku legálně pobývá kolem 8000 občanů Spojeného království.

Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, podle různých odhadů jich tam žije 40 tisíc až 100 tisíc.

Návrh zákona vychází z politické deklarace britské vlády z loňského prosince ohledně přechodné „doložky nejvyšších výhod“ pro občany zemí EU žijících ve Spojeném království, řekl v úterý na jednání evropského výboru náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. V Británii k tomu stačí podzákonný předpis.

„Reciprocita je základním východiskem (českého) zákona,“ zdůraznil před senátory ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Někteří senátoři soudí, že zákon je správný i v případě, že by Británie ohlášený krok vůči občanům EU neučinila.

Zákon o Britech v Česku

Předloha upravuje pobyt britských občanů v Česku, nabývání českého státního občanství, uzavírání manželství a registrovaného partnerství a vydávání povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu. Návrh upravuje také přístup britských občanů na trh práce, podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti a výplatu některých dávek státní sociální podpory.

‚Pozoruji, jak se celá země řítí do propasti.‘ Evropané žijící v Británii se obávají brexitu

Číst článek

Návrh ošetřuje daně z příjmů ve vztahu ke Spojenému království, stavební spoření a penzijní připojištění britského občana.

Dále pojednává o uznávání odborné kvalifikace britského občana nebo jeho rodinného příslušníka nebo o platebních transakcích v britských librách.

Senát se v doprovodném usnesení pozastavil nad tím, že zákon ošetřuje i platnost povolení pro provozovatele hazardních her, kteří mají sídlo v Británii. Podle vnitra jde prakticky pouze o internetové sportovní sázení.

Vláda se podle ministerstva vnitra snažila postihnout všechny oblasti, v nichž by mohl nastat problém. Některá opatření například ohledně pobytu, daní a uznávání kvalifikací zdravotnických pracovníků by podle předlohy platily i po konci roku 2020. Uznávání zdravotnického vzdělání by se týkalo i Čechů, kteří vystudovali lékařství na britských univerzitách.

Termín brexitu

Británie má unii opustit 29. března, tamní parlament dohodu už dříve neschválil. Britská premiérka Theresa Mayová v úterý poprvé připustila, že Spojené království může požádat o odklad březnového termínu.

Poslancům v britském parlamentu ale řekla, že vláda by o jednorázový a krátkodobý odklad požádala Brusel jen v případě, že britští zákonodárci při hlasování v půlce března opět odmítnou podpořit vyjednanou dohodu i možnost, že Británie opustí unii koncem března bez jakékoli dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme