Brněnský soud zpřísnil trest lihovému bossovi Březinovi na 14 let a devět měsíců. Ovlivňoval svědky

Krajský soud v Brně ve čtvrtek zpřísnil trest vězení zlínskému lihovému bossovi Radku Březinovi z 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby se v letech 2012 až 2014 v lihové kauze pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Kromě zpřísnění trestu mu soud uložil i zákaz činnosti ve vedení firem na deset let a propadnutí majetku. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu pro odvolání.

Brno (Aktualizováno: 11:06 3. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina | Zdroj: Profimedia

Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun odpykává 13 let vězení. Kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze si vyslechlo tresty dalších sedm lidí včetně jeho exmanželky.

„Nejedná se o trestné činy.‘ Zlínský soud zprostil matku Radka Březiny obžaloby ze zpronevěry

Číst článek

„Bez jakýchkoliv pochybností byl skutek prokázán,“ uvedla předsedkyně senátu Andrea Svobodová.

Březina byl v roce 2017 za obchody s nezdaněným lihem pravomocně odsouzen k 13 letům vězení, způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. Podle rozsudku brněnského soudu Březina od zadržení ve věci v říjnu 2012 do ledna 2014 nabídl z vazby pět až deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy.

Přes svoji tehdejší manželku Stanislavu podle rozsudku úkoloval podřízené a chtěl po nich, aby se naučili sepsané výpovědi nebo aby zapírali či „zapomínali“. Svědkům podle obžaloby nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků. Březinovou soud potrestal čtyřmi lety vězení.

Březinovo přiznání

Podle soudkyně bylo prokázáno, že Březina pokyny vymyslel, vytvořil a rozeslal. Uvedla, že se tak dělo především přes jeho bývalou manželku. Ta podle rozsudku kontaktovala další členy organizované skupiny, kteří měli vyhledávat a školit svědky, aby nechodili k výslechům, odmítali výpovědi či vypovídali křivě.

Soud ve Zlíně podruhé zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Číst článek

Březina dřív doznal, že svědci byli ovlivňováni v „masivním měřítku“ i desítek případů. Uvedl, že svědci byli školeni, že mají vypovídat křivě. Dostali za to desítky i statisíce záloh, v jednom případě milion korun. Popřel ale, že by nabídl kriminalistovi desetimilionový úplatek.

Státní zástupce Miroslav Stoklásek byl s rozsudkem spokojený. „Jsem nadšen rozhodnutím soudu, soud si dal opravdu velkou práci. Já s těmi závěry plně souhlasím. Dal si práci v tom směru, že ten skutek dopiloval v návaznosti na provedeném dokazování, což jsem za svoji dosavadní praxi snad ještě neviděl, aby se soud takto důsledně vypořádal s důkazní situací,“ uvedl žalobce.

Klíčovými důkazy podle něj byly především písemné poznámky Radka Březiny, které putovaly z vazby a zpět k němu. Žalobce uvedl, že to bylo obrovské množství materiálu.

Tresty obžalovaní dostali vesměs za podporu organizované zločinecké skupiny a nadržování. Kromě Březiny a Březinové si trest vyslechl i Pavel Čaniga, který řídil Likérku Drak, soud mu uložil souhrnný trest 12 let vězení, správce Březinových budov Ivan Kovářík, trest pro něj je devět roků a osm měsíců, a bývalý jednatel Morávia-Chemu Radovan Dalajka, soud mu uložil tři roky a šest měsíců.

Tresty si vyslechli i Martin Kalakaj, soud mu uložil tři roky podmíněně odložených na pět let, Pavel Bublák, soud mu uložil trest 10 měsíců podmíněně odložených na 24 měsíců, a Miroslav Pantlík, kterému soud uložil 2,5 roku podmíněně odložených na čtyři roky. Soud zprostil viny Březinovu sekretářku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme