Březina se před soudem znovu hájí proti obvinění z podvodu na dopravním podniku

Bývalý ministr Zemanovy vlády Karel Březina stal potřetí před soudem. Podle obžaloby podvedl pražský dopravní podnik, když si nechal neoprávněně vyplatit za funkci v dozorčí radě téměř třísettisícovou odměnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

Obvodní soud už dvakrát Březinu obžaloby zprostil, odvolací senát ale rozhodnutí zrušil.

Březina měl Radě hlavního města zamlčet, že nesplňuje podmínky pro členství v dozorčí radě. V minulosti totiž vedl společnosti, na jejichž majetek byl prohlášený konkurs.

Podle obchodního zákoníku nesmí člověk, který působil ve zkrachovalé firmě, další tři roky zasedat v představenstvech nebo dozorčích radách jiných společností.

Dva a půl roku tak Březina údajně pobíral odměny neoprávněně. V případě prokázání viny mu hrozí až pětileté vězení.

Kvůli působení v dozorčích radách společností, které byly v konkursu, byl Březina u soudu už před dvěma lety. Tehdy ho obžaloba vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V podkladech pro zápis do obchodního rejstříku totiž podepsal prohlášení, že není v podobné funkci v problémových společnostech. To ale nebyla pravda. Odvolací soud potvrdil jeho osvobození teprve loni.

„Kdybych se na to díval z dnešního pohledu, tak bych více dbal přesně na posouzení situace, ale věřte, že je to věc stará čtyři roky. A také bychom měli posuzovat měřítkem čtyř let, kdy se stala,“ řekl loni Českému rozhlasu Karel Březina, který od začátku vinu odmítal. Řídil se prý radou právníka.

Loni ho soudil v současnosti stíhaný soudce Ondřej Havlín, který čelí obvinění z korupce.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme