Březina zůstává ve vedení Prahy, k rezignaci ho nikdo nevyzval

Karel Březina zůstává prvním náměstkem pražského primátora. Vedení pražského magistrátu, které dnes kvůli Březinovu trestnímu stíhání zasedalo, zatím uspokojilo Březinovo vysvětlení celé věci a další vývoj nechají na šetření policie. Teprve jeho výsledky budou rozhodující. Březina sám o rezignaci neuvažuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslavu Svobodovi zatím stačilo Březinovo vysvětlení | Zdroj: ČTK

Pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi stačilo ujištění, že jakýkoli další vývoj bude řešit pražská sociální demokracie sama. „Ta lhůta je stanovena tak, že zhruba do týdne by mělo být známo stanovisko sociální demokracie a policie,“ dodal.

Svoboda zdůraznil, že pokud by se trestní stíhání ukázalo jako oprávněné, Karel Březina by na pozici náměstka nemohl setrvat.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek pražského primátora Karel Březina vysvětluje okolnosti případu

Policie vyšetřuje Březinu kvůli jeho působení v dozorčí radě jedné městské společnosti, i když před tím zasedal ve vedení firem, které jsou v insolvenci, a to zákon nedovoluje.

Karel Březina ale trvá na tom, že zákon neporušil a opírá se o několik právních expertiz. Současně podal proti trestnímu stíhání stížnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor očekává do týdne závěry policie i pražské ČSSD

„Tyto firmy neprošly žádnou likvidací, insolvenční řízení tam bylo zahájeno na základě už dlouhodobé skutečnosti v těch firmách. Já jsem tam reprezentoval příslušného věřitele. Ano, ten problém je ve výkladu ustanovení obchodního zákoníku, na které já mám příslušné právní stanovisko, ze kterého budu čerpat při stížnosti proti postupu policie,“ vysvětlil k případu.

Dienstbier: Březinovu kauzu nelze srovnávat s Vondrovou nebo Bartákovou

Grémium ČSSD oznámilo, že se svým stanoviskem počká až do vyřešení Březinovy stížnosti. „Protože standardně taková stížnost má být vyřešena do měsíce, rozhodli jsme se, že počkáme s definitivním stanoviskem až na rozhodnutí dozorujícího státního zástupce o stížnosti,“ řekl v pořadu Stalo se dnes místopředseda strany Jiří Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier vysvětluje v pořadu Stalo se dnes postoj grémia strany ve věci trestního stíhání Karla Březiny

Karel Březina podle Dienstbiera argumentoval mimo jiné tím, že před tím, než obdržel obvinění, nebyl požádán o vysvětlení. Navíc prý má k dispozici právní posudky, které upozorňují na možný dvojí výklad té věci.

Jiří Dienstbier připouští, že v případě, kdy by stížnost pana Březiny neuspěla a pokračovalo by trestní řízení, muselo by se vedení strany k případu vrátit. Zároveň zásadně odmítá porovnávání Březinova případu s kauzami ministra Vondry nebo bývalého náměstka ministra financí Bartáka.

„Kauza pana Březiny se netýká jeho působení ve veřejné sféře, žádného jeho rozhodování na pražském magistrátě o veřejných zakázkách a je to nepoměrně jiné než zakázky za stamiliony korun,“ prohlásil.

Jan Herget, Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme