Šéf Státního zdravotního ústavu Březovský rezignoval kvůli kauze s očkováním příbuzných zaměstnanců

Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský ve čtvrtek rezignoval. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný. Důvodem jsou informace, že se v ústavu proti koronaviru očkovali i příbuzní zaměstnanců.

Praha (Aktualizováno: 19:59 14. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Březovský | Zdroj: Profimedia

„Hovořil jsem s ředitelem Státního zdravotního ústavu, který si závažnost situace uvědomuje a k dnešnímu dni rezignoval,“ řekl ve čtvrtek šéf resortu zdravotnictví.

Dodal, že Státní zdravotní ústav byl osloven spolu s ostatními ústavy, které jsou schopné zajistit očkování jako jedno z očkovacích míst. „Dostal nejmenší možnou dávku. Použití bylo stejné jako pro ostatní – zdravotníci a senioři v domovech,“ řekl Blatný s tím, že rezignací ředitele Březovského to pro něj nekončí. „Budu chtít další vysvětlení, budu to šetřit,“ uvedl.

‚Nebudu to tolerovat.‘ Kvůli očkování příbuzných ve Státním zdravotním ústavu si Blatný předvolá ředitele

Číst článek

Pavel Březovský své vyjádření zveřejnil na webových stránkách ústavu. „Je pro mě naprostou prioritou, aby byl v současné době zachován bezproblémový chod Státního zdravotního ústavu. Jako ředitel za vzniklou situaci přijímám veškerou odpovědnost. Z tohoto důvodu jsem se dnes rozhodl na svoji funkci rezignovat,“ uvedl.

K očkování příbuzných zaměstnanců se vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO): „To, co se stalo ve Státním zdravotním ústavu, je nepřijatelné.“ Dodal, že tyto excesy už se nebudou opakovat.

Na očkování příbuzných upozornil ve středu server Seznam Zprávy. Podle něj koncem minulého týdne dorazila do Státního zdravotního ústavu dodávka vakcín od firem Pfizer/BioNTech. Zaměstnanci ústavu dostali e-mailem výzvu, aby se začali hlásit k očkování, a vakcíny dostávají i v těchto dnech.

Podle čtvrtečního článku serveru byl Březovský pod velkým tlakem, aby zdravotní ústav vakcíny co nejdřív spotřeboval. Ve středu ráno dostal od premiéra Babiše SMS zprávu s pokynem, aby očkovali co nejrychleji, což potvrdil serveru i sám Březovský. Plán, jak to ústav měl udělat a komu vakcíny přidělit, ale jeho tehdejší šéf podle serveru nedostal, i proto nabídl vakcíny zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům. Babiš na dotazy Seznam Zprávy ohledně své účasti na očkovací akci v SZÚ nereagoval.

Podle rozvrhu očkování i výpovědí dalších pracovníků dostali vakcínu také příbuzní zaměstnanců. Očkovalo se na čtyřech místech v ústavu a zájemci přicházeli v intervalu zhruba deseti minut.

Server napsal, že nabídku s očkováním a termíny rozeslal do kanceláří zdravotního ústavu právě ředitel Březovský.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme