Brigádníci se podnikům prodraží, pokud si vydělají víc než 10 tisíc měsíčně

Letošní změna zákoníku práce studentům zhoršuje možnost najít letní brigádu, zejména lépe placenou. Pokud by si totiž vydělali více než 10 tisíc korun hrubého měsíčně, musí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Tím se mimo jiné zvyšují náklady zaměstnavatele. I proto je v nabídce méně brigádních míst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti SŠIS brigáda

Studenti SŠIS brigáda | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

„Doposud nebyla zpoplatněna odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Od letošního roku máme tu změnu, že u dohod o provedení práce můžeme pracovat až 300 hodin v kalendářním roce, ale jakmile si zaměstnanec vydělá 10 tisíc korun měsíčně, tak už musí odvádět sociální a zdravotní pojištění,“ uvedla personální ředitelka agentury Adecco Barbora Kroupová.

Zájemci o brigádu také budou muset podle personálních firem dvakrát k lékaři. Upravuje to změna zákona o specifických zdravotních službách, která platí od 1. dubna. S ní souvisí i úprava vstupních lékařských prohlídek a posudků o zdravotní způsobilosti u zaměstnanců, včetně brigádníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jitky Hanžlové o letních brigádách na Radiožurnálu.mp3

„Lékař vydá tento posudek na základě lékařské prohlídky a nově také na základě takzvaného výpisu ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře daného zaměstnance,“ vysvětlila Barbora Kroupová.

V praxi to pak podle ní znamená, že brigádníci musejí absolvovat jednu návštěvu u svého praktického lékaře kvůli výpisu ze zdravotní dokumentace, který samozřejmě není zadarmo, a s ním pak navštívit závodního lékaře a podstoupit vstupní prohlídku, což znamená další poplatek.

V těchto dnech vrcholí poptávka po letních brigádách. Volných míst je ale méně než loni a když se objeví, během pár desítek minut jsou obsazena. Takovou zkušenost mají letos jak personální agentury, tak internetoví zprostředkovatelé.

Například portál Jobs.cz eviduje kolem šesti tisíc pracovních pozic, což představuje tradiční vrchol sezony, ale je to o šest procent méně než ve stejném období loni. Zájemci o práci proto musí reagovat rychle.

Jitka Hanžlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme