Britové dali zelenou misi polní nemocnice v Afghánistánu

Česká polní nemocnice míří do Afghánistánu. Britský ministr obrany Geoff Hoon o to dnes požádal svého českého kolegu Jaroslava Tvrdíka. Velká Británie totiž velí až do dubna mezinárodním mírovým silám ISAF v Afghánistánu. Teď zbývá dořešit už jen detaily operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Geoff Hoon v rozhovoru s novináři uvedl, že v rozhovoru s českým kolegou projednali některé praktické otázky české polní nemocnice do Kábulu. Hovořilo se o logistických problémech souvisících s místními podmínkami. Tvrdík připomněl, že z české strany toto politické rozhodnutí ještě podléhá schválení vládou a parlamentem.

Na otázku Radiožurnálu, zda se při jednání brala v úvahu také smrt sedmi až osmi amerických vojáků v Afghánistánu, ministr Hoon řekl, že obě strany vyjádřili nad ztrátou životů politování a dodal, že tato tragická událost posloužila ke zdůraznění potřebnosti právě takového zařízení, jakým je česká polní nemocnice.

V oblasti už působí expertní skupina českých plánovačů, která zjišťuje technické parametry přesunu techniky. Skupina našich expertů je už v Kábulu, kde posuzuje podmínky k nasazení českých zdravotníků do mírové operace OSN. "Konkrétní počet lidí zatím není znám. My víme, že britská strana má v Afghánistánu nemocnici zhruba o 40 lidech. Bude záležet na tom, zda budou naši lidé působit v součinnosti s touto nemocnicí. Bude záležet na tom, jakým způsobem bude jednotka nasazena. Nemocnice v tom stropním počtu má kolem 120 osob. Jestli bude nasazena celá, je právě předmětem jednání rekognoskačního týmu, který je v Afghánistánu," upřesnil Tvrdík.

Provoz šesté polní nemocnice bude zřejmě financován z dluhopisového programu. Podle Tvrdíka stále není jasné, kolik přesně bude nasazení českých zdravotníků v Afgánistánu stát. "Nejdražší na této misi - a je to hodně o nákladech - je vlastní přeprava jednotky a vlastní působení tam z hlediska podpůrných a servisních služeb, které budeme muset nakupovat. Chci tím říct, že není podstatný z hlediska finančních nákladů počet osob, které vyšleme," uvedl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Tvrdík o nákladech na misi

O bezpečnost zdravotníků by se mohla starat skupina výsadkářů z prostějovské brigády speciálních sil. Zda se však tato jednotka do vojenských operací proti terorismu skutečně zapojí zatím není jasné. "Na druhou stranu seriózně musím říct, že jsme ani před 10 dny neměli žádnou informaci o případném požadavku na nasazení české polní nemocnice. Za nás mohu říci, že česká vláda jednoznačně deklarovala, že poskytne jakoukoli pomoc, o kterou budeme požádáni, a předurčili jsme pro tuto pomoc tyto tři jednotky," řekl Tvrdík.

Polní nemocnice je jednou ze tří jednotek, které Česká republika loni na podzim nabídla do boje s terorismem. Elitní tým má za sebou zkušenosti například s humanitární pomocí v Albánii či mimořádně riskantní záchrannou akci v zemětřesením postiženém Turecku. Ještě tento měsíc vyráží protichemická rota z Liberce do Kuvajtu.

Britský ministerský předseda Tony Blair přijede 25. března do České republiky. Po jednání v Downing Street to uvedl Jaroslav Tvrdík. Ještě před Blairovou návštěvou přijede do Londýna premiér Miloš Zeman.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek, Pavla Kvapilová, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme