Britové stále nezveřejnili termín obnovení kontrol

Britská vláda zatím stále nesdělila, kdy se její imigrační úředníci vrátí na ruzyňské letiště v Praze. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech. Podle mluvčího britské ambasády Zbyňka Havránka je ale na letišti pro obnovení kontrol už vše připraveno. Britové tak reagují na rostoucí počet českých žadatelů o azyl ve Spojeném království. Za posledních 14 dní jich bylo 61.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naproti tomu se v červenci počet žádostí českých občanů o azyl v Británii podstatně nezměnil proti červnu. Právě zveřejněná oficiální data uvádějí pro červenec 105 žadatelů, zatímco v červnu to bylo 120 uchazečů. Data za celý srpen zveřejní britské ministerstvo vnitra až koncem září. V červenci britské úřady posuzovaly 90 českých žádosti o azyl a všechny byly zamítnuty.

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí britského velvyslanectví Zbyňek Havránek, konečné rozhodnutí o termínu obnovení kontrol dosud nepadlo. "Je to podle mého názoru otázka spíše dnů něž týdnů." Předběžné kontroly považuje za mnohem lepší a operativnější rešení než vízový režim, který by měl dopad nejen na české občany, ale také obchodní a politický.

Kontroly na letišti mají podle britského stanoviska předejít zneužívání jejich azylového systému. Jak Radiožurnálu řekl ministr zahraničí Jan Kavan, podle Spojeného království totiž neexistují důvody pro udělování politického azylu českým žadatelům, neboť naše republika patří mezi bezpečné země. "Samozřejmě jsme mohli znovuobnovení kontrol na letišti zamítnout, ale to by s největší pravděpodobností vedlo k zavedení vízové povinnosti, a to já považuji za nesrovnatelně horší zlo." Kavan, jak řekl, pokládá předsunuté kontroly britských imigračních úředníků za krátkodobé opatření, které české straně umožní pravidelně si s Británií vyměňovat zkušenosti. Možnosti hájit a reflektovat naše zájmy jsou v tomto případě podle něj mnohem větší, než kdyby došlo k zavedení víz.

Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme