Britové vrátili do Česka další odmítnuté azylanty

Velká Británie dnes deportovala do Prahy další skupinu 48 neúspěšných českých žadatelů o politický azyl. Ve skupině, která byla do Česka vrácena zvláštním letadlem, bylo i 21 dětí. Šlo už o druhý takový letecký transport v posledních týdnech. Podle cizinecké policie byla většina odmítnutých azylantů po příletu bez problému odbavena. Jednoho policisté zadrželi, protože po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jedna z deportovaných žen | Foto: ČTK

"Chceme práci" - to byla nejčastější slova některých Romů, které dnes po čase marného čekání na politický azyl Britové vrátili do Česka. Podle Romů by při dostatku pracovních příležitostí nebyla diskriminace a žádní lidé by neutíkali. Někteří z deportovaných pak vidí viníka své situace v prezidentu Havlovi - ten podle nich požádal Velkou Británii, aby české azylanty vrátila do vlasti.

Situace na ruzyňském letišti byla po příletu zvláštního letadla klidná, potvrdil Radiožurnálu jeden z pracovníků letiště. Policejní eskorta si jen přijela pro celostátně hledaného muže, který se azylem v Británii snažil vyhnout trestnímu stíhání.

O politický azyl ve Spojeném království jen letos požádalo více než 650 českých občanů. Jejich počet výrazně roste a tak britská vláda přistoupila k hromadným leteckým deportacím těch, kteří při azylovém řízení neuspějí. Pro Británii je to levnější než mít azylanty na svém území, ale efekt to má i symbolický, říká vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. "Chtějí tím ukázat jiným potenciálním žadatelům, že ty návraty skutečně probíhají, že lidé, kteří jsou odmítnuti, skutečně vraceni jsou."

Čeští azylanti jsou do vlasti vraceni průběžně, jejich počet Jařab odhaduje na desítky týdně. Další hromadné deportace se podle informací britské strany připravují na 25. a 27. září.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme