Imunolog Hel: V Česku je přítomnost britské mutace v řádu desítek procent, situace je alarmující

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných a zatím nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v ČT řekl, že výsledky se vyhodnocují. Průběžná data ukazují, že mutace se prokázala ve zhruba deseti procentech vzorků.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:39 7. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, doplnil imunolog. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Přesnější data o výskytu mutace v jednotlivých krajích lze očekávat asi za dva týdny, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hel označil průběžné výsledky za velice nepříznivé až šokující. „Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2,“ uvedl Hel.

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také řekl, že v Česku už je pravděpodobně zatím ve velmi malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru. Ta je stejně jako britská také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost vakcín proti jihoafrické mutaci je výrazně nižší, dodal Hel.

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, dodal a vyzval k dodržování opatření. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru. Hel podle svých slov už dvakrát telefonoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), jednání označil za velmi vstřícné a produktivní, věří ve spolupráci.

Šíření od prosince

Dušek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že britskou mutaci považuje za jedno z největších rizik pro vývoj epidemie. Podle něj má 1,4 až 1,7krát vyšší nakažlivost než původní varianta viru a je jedním z hlavních důvodů, proč se navzdory restrikcím zastavil pokles nakažených. Průběžné a neúplné výsledky podle něj ukazují, že agresivnější varianta koronaviru byla dosud zjištěna u asi desetiny vzorků.

Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou a podrobnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

Dušek: Pokud se bude britská mutace koronaviru dále šířit, nárůsty nakažených dosáhnou říjnových hodnot

Číst článek

„Spíše než sledovat, kde je prokázán výskyt uvedené mutace, je v tuto chvíli důležitější se maximálně zaměřit na důsledné dodržování veškerých protiepidemických opatření,“ uvedla Peterová. Krajské hygienické stanice provádějí epidemiologické šetření a trasování rizikových kontaktů na základě informace o pouhém podezření na britskou variantu viru, dodala.

Dušek v pátek řekl, že pokud se britská mutace více rozšíří, může být nakažených v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279 tisíc nakažených. Za prvních šest únorových dní přibylo v Česku skoro 47 500 případů covidu, v mezitýdenním srovnání počet nakažených roste.

Například na Slovensku se přítomnost nakažlivější mutace koronaviru ukázala u téměř tří čtvrtin zkoumaných vzorků. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme