Britské kontroly se vrátí na Ruzyň

Britští imigrační úředníci se vrátí na ruzyňské letiště, aby pokračovali v selekci mezi Čechy letícími do jejich země. Souhlas k tomu dnes dala česká vláda. Důvodem tohoto kroku je zvyšující se počet Romů žádajících v Británii o azyl. Předchozí kontroly byly zrušeny v polovině srpna. Kdy přesně se britští úředníci vrátí na letiště bude podle premiéra Miloše Zemana záviset na rozhodnutí britské vlády. Náš ministr zahraničí Jan Kavan o tom nyní bude jednat s britskou stranou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S opětovným zavedením britských kontrol na ruzyňském letišti nesouhlasí Mezinárodní romská unie. Hodlá působit na vládu, aby příslušnou úmluvu s Velkou Británií okamžitě vypověděla. Za rozumné nepovažuje obnovení kontrol ani Český helsinský výbor.

Do konce dubna příštího roku má ministr práce a sociálních věcí zpracovat nový zákon o civilní službě. Rozhodla o tom vláda, která dnes schválila věcný záměr této právní úpravy. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by se tak podmínky pro výkon civilní služby měly výrazně změnit. Zpřísnění podmínek se ale nevztahuje na nárok vykonávat civilní službu místo vojenské. Mluvčí Rouček Radiožurnálu řekl, že oproti stávající úpravě je nově navrhována například možnost uložit "civilkářům" stejné povinnosti, jaké ukládá branný zákon vojákovi základní služby. Nově má být vymezen okruh organizací, u nichž bude možné civilní službu vykonávat. Mělo by být také umožněno zkrácení civilní služby těm občanům, kteří k jejímu výkonu nenastoupili alespoň v roce, v němž dovrší věk 38 let.

Zóna pro lehký průmysl o rozloze přes 80 hektarů a přibližně stodvacetihektarový les má vyrůst v Dolní části Vítkovic, kde hutní společnost už před třemi lety ukončila výrobu. Rozhodla o tom vláda s tím, že do konce listopadu má ministr průmyslu předložit návrh způsobu financování. Podle mluvčího Libora Roučka bude celé území převedeno do majetku státního podniku Diamo, který se o rekultivaci postará. Sanační a rekultivační práce by měly trvat pět až osm let. Program počítá také s konzervací a rekonstrukcí kulturní památky, to znamená vysoké pece, koksovny a dolu Hlubina.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme