Britští úředníci obnovili kontroly na letišti

Britové ode dneška opět kontrolují cestující na pražském ruzyňském letišti před jejich odletem do Spojeného království. Británie v září pozastavila předběžné letištní kontroly s tím, že je může kdykoliv bez varování znovu obnovit. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Britové mají podle Pallové smlouvu na pronájem letiště do konce letošního roku a záleží jen na jejich rozhodnutí kdy a jak dlouho se rozhodnou kontroly provádět. "Nemusí sdělovat důvod, prostory mají pronajaty, sdělí jenom kdy začnou," uvedla.

Opatření podle mluvčího ambasády Zbyňka Havránka nesouvisí se zvýšeným počtem žadatelů o azyl. Dohoda mezi českou a britskou stranou prý pouze umožňuje, aby se úředníci kdykoli bez varování na Ruzyni objevili. "Důvod je takový, aby Velká Británie dala jasně najevo, že problematiku žadatelů o azyl z České republiky bude stále sledovat," uvedl Havránek.

Velká Británie zavedla kontroly v červenci kvůli neúměrnému zvýšení počtu českých žadatelů o azyl. Takové zvýšení ale podle Havránka britská strana v poslední době nezaznamenala. Kvůli kontrolám chce tento týden podat žalobu u britského soudu Evropské dokumentační středisko pro práva Romů. Důvodem je podezření z porušení imigračních zákonů a z rasové diskriminace.

Vlasta Pallová také potvrdila, že čtyři cizinci, které policie v pátek zadržela kvůli podezřelému chování na ruzyňském letišti v Praze, odletěli dnes do Londýna ranní linkou společnosti British Airways. Cizinci s britskými pasy byli zadrženi poté, co dva z nich v letištní hale rozlévali na podlahu podezřelou tekutinu. Rozbor ale ukázal, že se jedná o obyčejnou vodu. V sobotu policie podezřelé muže propustila, teprve včera ale britský konzul potvrdil pravost jejich cestovních pasů.

Stanislav Vintr, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme