Britští úředníci obnovili kontroly na letišti

Britové ode dneška opět kontrolují cestující na pražském ruzyňském letišti před jejich odletem do Spojeného království. Británie v září pozastavila předběžné letištní kontroly s tím, že je může kdykoliv bez varování znovu obnovit. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Britové mají podle Pallové smlouvu na pronájem letiště do konce letošního roku a záleží jen na jejich rozhodnutí kdy a jak dlouho se rozhodnou kontroly provádět. "Nemusí sdělovat důvod, prostory mají pronajaty, sdělí jenom kdy začnou," uvedla.

Opatření podle mluvčího ambasády Zbyňka Havránka nesouvisí se zvýšeným počtem žadatelů o azyl. Dohoda mezi českou a britskou stranou prý pouze umožňuje, aby se úředníci kdykoli bez varování na Ruzyni objevili. "Důvod je takový, aby Velká Británie dala jasně najevo, že problematiku žadatelů o azyl z České republiky bude stále sledovat," uvedl Havránek.

Velká Británie zavedla kontroly v červenci kvůli neúměrnému zvýšení počtu českých žadatelů o azyl. Takové zvýšení ale podle Havránka britská strana v poslední době nezaznamenala. Kvůli kontrolám chce tento týden podat žalobu u britského soudu Evropské dokumentační středisko pro práva Romů. Důvodem je podezření z porušení imigračních zákonů a z rasové diskriminace.

Vlasta Pallová také potvrdila, že čtyři cizinci, které policie v pátek zadržela kvůli podezřelému chování na ruzyňském letišti v Praze, odletěli dnes do Londýna ranní linkou společnosti British Airways. Cizinci s britskými pasy byli zadrženi poté, co dva z nich v letištní hale rozlévali na podlahu podezřelou tekutinu. Rozbor ale ukázal, že se jedná o obyčejnou vodu. V sobotu policie podezřelé muže propustila, teprve včera ale britský konzul potvrdil pravost jejich cestovních pasů.

Stanislav Vintr, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme