Britští úředníci se na letiště vrátí - termín není znám

Velká Británie obnoví na pražském ruzyňském letišti předběžné imigrační kontroly, zatím ale neurčila, kdy se tak stane. Právě o termínu návratu britských úředníků do Ruzyně dnes ministr zahraničí Jan Kavan mluvil s britským velvyslancem. Žádné konkrétní datum v jejich rozhovoru nepadlo. S obnovením kontrol včera souhlasila vláda Miloše Zemana na základě opětného nárůstu počtu českých žádostí o azyl na britských ostrovech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím není jasné, kdy se imigrační úředníci na letiště v Ruzyni vrátí. Žádný konkrétní termín nepadl ani na dnešní schůzce ministra zahraničí Jana Kavana s britským velvyslancem Davidem Brouchardem. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí Černínského paláce Aleš Pospíšil. O termínu obnovení kontrol ministerstvo nebude s Brity nijak vyjednávat, protože to je na jejich rozhodnutí. Česká strana ale bude podle jeho slov jistě včas informována.

Podle neoficiálních zpráv britské úřady evidují od 10. do 22. srpna 74 žádostí českých občanů o azyl. Kontroly na letišti mají podle britského stanoviska předejít zneužívání jejich azylového systému. Jak Radiožurnálu řekl ministr Kavan, podle Spojeného království totiž neexistují důvody pro udělování politického azylu českým žadatelům, neboť naše republika patří mezi bezpečné země. "Samozřejmě jsme mohli znovuobnovení kontrol na letišti zamítnout, ale to by s největší pravděpodobností vedlo k zavedení vízové povinnosti, a to já považuji za nesrovnatelně horší zlo." Kavan, jak řekl, pokládá předsunuté kontroly britských imigračních úředníků za krátkodobé opatření, které české straně umožní pravidelně si s Británií vyměňovat zkušenosti. Možnosti hájit a reflektovat naše zájmy jsou v tomto případě podle něj mnohem větší, než kdyby došlo k zavedení víz.

Rozhodnutí Velké Británie zavést opět na pražském letišti v Ruzyni předběžné imigrační kontroly prezidenta Václava Havla netěší. "Chápu vládu, že se k tomu kloní, že je to lepší než vízová povinnost," řekl Havel při své návštěvě Posázaví. Spíše než znovuzavedení kontrol ho však zneklidňuje, že Romové opouštějí Českou republiku. "Svědčí to o tom, ženaši spoluobčané utíkají z naší země a to je opravdu vážný důvod k zamyšlení nás všech."

Problémem se dnes zabývaly sněmovní výbory zahraniční a pro evropskou integraci. O důvodech pro zavedení předběžných kotrol na letišti Praha - Ruzyně poslance informoval vicepremiér Pavel Rychetský. Zemanova kabinetu se na jednání zastal šéf výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina z ODS. Ten tvrdí, že vláda měla v této věci od Britů v podstatě nůž na krku, a nemohla proto ani rozhodnout jinak. Šéf senátního zahraničního a branného výboru Michael Žantovský se domnívá, že o celé situaci by měli jednat premiéři obou zemí - Miloš Zeman a Tony Blair. Varianty možného řešení by následně měly být konzultovány s představiteli hlavních demokratických stran v Česku tak, aby zvolené řešení mělo širokou podporu a mohlo být úspěšně realizováno.

Předsunuté britské kontroly na Ruzyni byly poprvé zavedeny 18. července. Během následujících tří týdnů úředníci nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Jelikož počet českých žadatelů o azyl v té době výrazně poklesl, britská strana od 10. srpna kontroly pozastavila.

Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme