Brnem prošel průvod romské hrdosti. V doprovodu hudby pochodovalo centrem města přes 200 lidí

Přes 200 lidí v pondělí odpoledne prošlo od Muzea romské kultury v Brně do centra města v doprovodu romské hudby. Průvod romské hrdosti, jehož se účastnily čtyři taneční soubory i desítky obyvatel města, byl součástí oslav Mezinárodního dne Romů, který na pondělí připadá.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod romské hrdosti v Brně

Pochod romské hrdosti v Brně | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Pořadatel Beňo Mirga řekl, že průvodu se zúčastnily dva brněnské taneční soubory, jeden z Jablonce nad Nisou a jeden z Přerova. Tanečnice v dlouhých pestrých sukních a tanečníci v černých košilích a s barevnými klobouky své umění předvedli při několika zastávkách průvodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Živelným tancem a zpevěm rozjařili centrum Brna Romové. Slavili v pondělí svůj mezinárodní den a vydali se odpoledne na průvod městem, který skončil v podvečer v Divadle Husa na Provázku. Zúčastnily se ho stovky lidí, kteří se zapojili do pochodu hrdosti

První vystoupení bylo před muzeem na Malinovského náměstí, další na náměstí Svobody a v cíli průvodu na Zelném trhu před divadlem Husa na Provázku.

Oslavy Mezinárodního dne Romů jsou vyvrcholením oslav Měsíce romské hudby, který připravila mediální platforma Tuke.TV.

„Měsíc romské hudby slaví romské kulturní dědictví. Jeho cílem je představit široké veřejnosti barevnost, mnohotvárnost a unikátnost romské hudby, která dokáže vstřebávat vlivy z celého světa, přičemž si stále zachovává svou vlastní vysokou uměleckou hodnotu a především specifičnost,“ uvedl za Tuke.TV Nick Budai.

Pochod romské hrdosti v Brně | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Pondělní program začal dopoledne ve Sklepní scéně divadla Husa na Provázku rozhovory s romskými osobnostmi, mimo jiné s novinářem Patrikem Bangou, ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou nebo kuchařem a moderátorem Tomášem Funtim.

Muzeum romské kultury připravilo pro zájemce komentovanou bezplatnou prohlídku stálé expozice Příběh Romů a závěrečným bodem dnešního programu je večerní koncert na hlavní scéně divadla Husa na Provázku. Vystoupí taneční souboru Salut Roma a romské kapely Tamia Richter & Aromasound, Triangl Band, FourGypsy Soul a sólista Feri Barkoci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme