Brněnští taxikáři se přidají k pražskému protestu. Kvůli Uberu vyrazí na letiště v Tuřanech

Brněnští taxikáři v pondělí podpoří pražskou protestní akci proti společnosti Uber a podobným službám. Na sociálních sítích to oznámilo Sdružení Českých Taxikářů. Cílem ale podle nich není blokovat dopravu, půjde o demonstrační jízdu. Brněnští taxikáři pojedou mezi dvanáctou a druhou hodinou odpoledne z centra města na letiště v Tuřanech a zpět.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace Uber vs. tradiční taxík (ilustrační foto) | Foto: Fernando Oda (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

Pražští taxikáři budou protestovat v pondělí dopoledne. Od deseti hodin budou jezdit kolem letiště. Předpokládají dopravní kolaps, i proto Letiště Václava Havla doporučuje cestujícím využít pro přepravu městskou hromadnou dopravu.

Desítky taxikářů už v průběhu září několikrát letiště obsadily. Vadí jim, že pro řidiče Uberu neplatí stejné podmínky jako pro ně: jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Pohodlná služba i nepřítel taxikářů. Co je to Uber a proč by kvůli němu někdo chtěl blokovat Prahu?

Číst článek

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě.

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze.

Původně fungoval i v Brně, kvůli soudům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uberu porušují zákon.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme