Brněnští věřící budou mít po 50 letech vlastní kostel. Na Lesné se začne stavět v létě

Věřící na brněnském sídlišti Lesná se po skoro padesáti letech usilování nejspíš dočkají vlastního kostela. Farnost má na nový kostel všechna povolení i většinu peněz. Duchovní za podpory několika stovek věřících v pondělí požehnali místa, kde bude svatostánek stát. Stavět se má začít už letos.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící (ilustrační foto)

Věřící (ilustrační foto) | Foto: CC0 License, unsplash.com

Farnost na brněnském sídlišti Lesná předpokládá, že poprvé by se do země mohlo kopnout už letos v létě. Kostel vznikne jen kousek od konečné zastávky tramvají v Čertově rokli.

Stavba potrvá zhruba dva roky a svatostánek má mít kruhový půdorys. Podle architekta tak bude znázorňovat plnost a nebe. Součástí kostela bude mimo jiné i 31 metrů vysoká věž se zvonohrou.

Nový kostel by podle projektu měl být až pro 450 věřících. Zasvěcený bude brněnské rodačce, blahoslavené Marii Restitutě.

Věřící podle svých slov kostel potřebují. Usilují o něj od šedesátých let minulého století. Zatím farnost vybudovala duchovní centrum, kam se vejdou asi dvě stovky lidí. Podle některých místních to ale nestačí.

„Stávají se situace, že je opravdu plno a lidé už se tam nevejdou, zvlášť když jsou větší svátky. Staří lidé pak stojí v chodbičkách a není to pro ně komfortní," říká pan Zdeněk, který na sídlišti bydlí.

Na pondělní bohoslužbě duchovní požehnali místa, kde bude kostel stát. Několik stovek přihlížejících se tak sešlo pod širým nebem, dovnitř do centra by se totiž všichni nevešli.

Stavbu nového kostela zaplatí sami věřící. Drobní dárci přispěli většinou z potřebných zhruba 70 milionů korun. Farnost tak má nyní nastřádáno přes padesát milionů korun.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme