Hrozí, že budou propouštět. Ministerstvo nevyplatilo společnosti příspěvky kvůli zaváhání

Brněnské organizaci AMERFO hrozí, že bude muset propustit desítky lidí. Ministerstvo práce jí totiž kvůli administrativní chybě a pozdnímu zaplacení zdravotního a sociálního pojištění nevyplatilo příspěvek na mzdy pro postižené. Přestože organizace provozující bývalý atomový kryt 10-Z vše uvedla do pořádku v řádu dní, ministerstvo odmítá 2,2 milionu korun vyplatit. Jak ale upozornil Deník N, resort přitom v podobných případech bývá shovívavý.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atomový kryt 10-Z pod brněnským hradem Špilberk

Atomový kryt 10-Z pod brněnským hradem Špilberk | Zdroj: 10-Z.cz

„Loni v říjnu jsme, tak jako předchozí čtyři roky, žádali o zpětné proplacení příspěvku na mzdy pro naše handicapované zaměstnance ve výši 2,2 milionu korun. Ten ale byl zamítnutý kvůli chybě externí firmy. Chybu jsme napravili v řádu dní, jakmile jsme na ni přišli. Doložili jsme bezdlužnost a mzdy jsme pokryli z rezerv a půjčky,“ popsal Deníku N ředitel obecně prospěšné společnosti AMERFO Pavel Paleček.

70 místností atomového krytu pod Špilberkem půjde díky nadšencům projít virtuálně a zadarmo

Číst článek

Externí účetní firma odeslala podklady se zpožděním dva dny a platby sociálního a zdravotního pojištění tak měly několik dní zpoždění. Spolek proto formálně nesplňoval podmínku bezdlužnosti. Ta je přitom důležitá pro vyplácení příspěvků na mzdy. Proto je ministerstvo neposlalo.

Proti rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí podala společnost rozklad, ve kterém celou situaci vysvětlila. Resort měl podle správního řádu rozhodnout do 30 dní, trvalo mu to ale půl roku. Zamítnutí rozkladu dostala společnost minulý týden.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí svým rozhodnutím zaměstnavateli neprominulo splnění podmínky bezdlužnosti, neboť ačkoliv případ posoudilo jako výjimečný, po posouzení důvodů uvedených zaměstnavatelem dospělo k závěru, že se nejedná o takové relevantní důvody, které by bylo možné vzít v potaz, aby případ mohl být shledán také jako zvláštního zřetele hodný,“ vysvětlil za resort Jan Brodský.

Propuštění 80 lidí

Spolek má kromě soudního sporu ale ještě jednu naději, jak příspěvek dostat. Rozhodnutí musí podepsat ministryně Jana Maláčová (ČSSD), která se může i nemusí řídit stanoviskem komise.

OBRAZEM: Necelý metr čtvereční na osobu, bez internetu a pohodlí. Podívejte se do krytu Folimanka

Číst článek

Za spolek se přimlouvali tehdejší náměstek primátorky a současný tajemník brněnského magistrátu Oliver Pospíšil (ČSSD), Moravské zemské muzeum i Ústav pro studium totalitních režimů.

Ministerstvo ale argumentuje tím, že podobně zamítlo desítky podobných případů. Jen za minulý rok ale ve 40 případech rozhodlo ve prospěch žadatele. Jedné firmě stačilo uvést, že nemohla odvést DPH kvůli tomu, že účetní firmy brala antibiotika, což doložila i lékařskou zprávou.

Pokud resort příspěvek skutečně nevyplatí, reálně hrozí, že AMERFO bude muset desítky lidí s různými stupni postižení propustit. Částku, která je pro organizaci velmi významná, totiž nemá jak pokrýt z jiných zdrojů. Už nyní muselo několik lidí skončit. A to i přesto, že za další čtvrtletí příspěvek ministerstvo poslalo.

Obecně prospěšné společnosti AMERFO provozuje v Brně kromě bývalého atomového krytu také retrohostel a muzeum Franz Kafka Špitál nebo třeba ekodvory Retro-Use. Zaměstnává na osmdesát lidí s různými stupni postižení.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme