Třikrát v Brně, jednou v Břeclavi. Na jižní Moravě umrzli od úterý do středečního rána čtyři lidé

V Jihomoravském kraji umrzli od úterka do středečního rána čtyři lidé. Řekl to mluvčí policie David Chaloupka. Tři případy se staly v Brně, jeden v Břeclavi. Ve třech případech šlo nejspíše o bezdomovce. V Jihomoravském kraji jsou v posledních dnech teploty pod nulou, v noci na středu klesly až na minus 11 stupňů Celsia.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mráz (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Padesátiletý muž umrzl v noci na středu v chatce v Brně v lokalitě Červený kopec. V Horních Heršpicích zase v noci našli mrtvou třiašedesátiletou ženu pod mostem.

Teploty v noci klesly hluboko pod nulu. Na Kvildě meteorologové naměřili minus 31,3 °C

Číst článek

O den dříve umrzl v Břeclavi opilý muž, který se vracel domů. Podle Chaloupky nebyl bezdomovec, ale bydlel v chatové oblasti. „Spadl do potoka, a než přišel domů, podchlazení bylo tak silné, že umrzl,“ řekl Chaloupka. Další obětí byl v úterý muž bez přístřeší, který zmrzl ve stanu nedaleko Opuštěné ulice v Brně.

Podle Chaloupky jsou lidé bez domova v mrazech ohroženou skupinou. „Většinou tam hraje roli i alkohol,“ zdůraznil Chaloupka. Pro lidi bez přístřeší fungují třeba v Brně, Hodoníně nebo Blansku noclehárny, kde lze za poplatek v řádu desítek korun přespat. Existují i noční krizová centra, kde lze zdarma přečkat mrazivé noci na židli.

Mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová řekla, že alkohol nemusí být příčinou podchlazení jen u lidí bez přístřeší. „Rizika existují i u lidí, kteří jdou například z večírku a požijí alkohol. Chtějí si chvilku odpočinout na lavičce, ale vliv alkoholu je natolik silný, že usnou. Mohou prochladnout nebo to může mít fatální následky,“ upozornila Bothová.

Ohrožení jsou podle ní také lidé vysokého věku. „Ošetřujeme i dezorientované seniory, kteří jsou málo oblečení. Ztratí pojem o čase a neví, kde jsou. Je to také kategorie, která může být v nebezpečí,“ dodala Bothová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme