Brno by americké jednotky chtělo

Brno má zájem o umístění amerických jednotek ve městě. Po dnešním setkání s velvyslancem Spojených států v České republice Craigem Stapletonem to řekl brněnský primátor Petr Duchoň. Na této nabídce pro Američany se podle něj shodla ve městě vládnoucí koalice ODS a lidovců. Velvyslanec Stapletonem ale upozorňuje, že spojenci zatím o stěhování amerických jednotek v Evropě nerozhodli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják před vrtulníkem | Foto: USMC

"Momentálně probíhá revize naší vojenské situace v Evropě ale nepředpokládám, že brzy padnou nějaká rozhodnutí. SPojené stány mají zajáím umístit své jednotky pouze v zemích, které mají o takové umístění zájem. Proto je třeba politického konsensu."

O případném rozmístění amerických vojáků v Česku by se mohlo rozhodovat v referendu. Většina politiků se tomu nebrání, a to ani z opoziční ODS a KSČM. Komunisté a někteří sociální demokraté jsou ale rozhodně proti pobytu cizích vojsk na našem území. Šetření Střediska empirických výzkumů pak dokládá, že si o umístění amerických jednotek v Česku přejí rozhodnout v referendu sami občané. Přes třicent procent dotázaných by vojáky Spojených států přijalo, zatímco 43 procent je proti.

Markéta Kaclová, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme