Brno uvolní pro lidi v nouzi dalších 20 bytů, nebude ale upřednostňovat trestané zájemce

Brněnští zastupitelé schválili vyčlenit na příští dva roky minimálně 20 bytů pro lidi v bytové nouzi a bezdomovce. Podle kritiků je to málo a jde o konec programu Housing First. Ten právě v Brně začal, městské části si ale po předchozích zkušenostech nepřály uvolnit více bytů. Výběrová komise už nebude upřednostňovat nájemníky, kteří mají trestní minulost či problém se závislostmi. Proti rozhodnutí během jednání protestovalo několik desítek lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 13:07 3. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kritiků tato změna pravidel vyloučí nejohroženější skupinu lidí.

Podle kritiků tato změna pravidel vyloučí nejohroženější skupinu lidí. | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Zastupitelé nejprve hlasovali o variantě se 40 byty, která ale měla jen podporu Pirátů a části KDU-ČSL.

Druhá varianta s 20 byty už získala podporu 36 zastupitelů, zdrželo se 13 opozičních zastupitelů z hnutí ANO. Hnutí projekty podporuje, podle bývalého primátora Petra Vokřála (ANO) ale 20 ani 40 bytů nevyřeší situaci v Brně, kde jsou stovky rodin v bytové nouzi a další lidé bez domova.

Interaktivní mapa bytové nouze: Prahu trápí bezdomovectví, Ostravu byty v žalostném stavu

Číst článek

Více bytů žádala i stovka lidí s transparenty. Byly na nich nápis jako: Děti pod most nepatří. Dejte šanci důstojnému bydlení. Ano úspěšným sociálním projektům, ne lidem na ulici. Zkuste to pracovat bez domova. Bez zázemí nejde začít znovu. V nouzi poznáš politika a další.

Mezi příchozími byla i předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, podle níž není dobré podmiňovat přidělení bytu zaměstnáním nebo upozorňovat na závislosti.

Právě Žít Brno v minulém volebním období jako součást koalice vedené hnutím ANO projekty k ukončování bezdomovectví zavedlo. Po volbách ale Žít Brno ze zastupitelstva vypadlo a ANO skončilo v opozici. Radnici vede koalice v čele s ODS.

Náměstek primátorky Robert Kerndl uvedl, že se městu u výzvy 108 nepodařilo s ministerstvem vyjednat zmírnění podmínky, aby 70 procent vyčleněných bytů bylo mimo vyloučené lokality. Městské části jako Brno-střed a Brno-sever mají prázdné byty, ale velká část je právě v lokalitách obývaných zejména chudými či nepřizpůsobivými lidmi. Podle Kerndla je proto těžké byty pro projekt získávat jinde.

Na druhé straně Kerndl uvedl, že se městu podařilo vyjednat změnu ohledně lidí, kterým Brno byty poskytne. Původně měli být podle Kerndla zvýhodněni lidé s kriminální minulostí, závislostmi, nespolupracující se sociálními pracovníky nebo takoví, kteří kvůli problémům skončili v azylových domech.

S tím ale město nesouhlasilo, a proto podmínky po dohodě s ministerstvem práce a sociálních věcí změnilo. Podle Kerndla budou projekty zaměřené na rodiny s dětmi, seniory a handicapované nebo děti z dětských domovů.

Housing first. Program na bydlení z Brna inspiroval Česko, samo město ale s pokračováním váhá

Číst článek

Dvě výzvy od ministerstva

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí dvě výzvy, z nichž lze čerpat peníze na sociální pracovníky v souvislosti s projekty k ukončování bezdomovectví. U jedné výzvy Brno už v červnu vyčlenilo 50 bytů a chce na práci sociálních pracovníků čerpat miliony. U druhé výzvy Brno dá 20 bytů.

Podle některých je to málo, kritizoval to například bývalý náměstek primátora Matěj Hollan nebo bývalý zastupitel Martin Freund (oba Žít Brno), který měl na starosti sociální začleňování a projekty k ukončení bezdomovectví. Podle Žít Brno jsou v Brně stovky rodin s dětmi v nouzi. Na území Brna podle poslední analýzy žije bezmála 2000 lidí bez domova.

Byty by měly sloužit rodinám v nouzi, jednotlivcům, seniorům, ale i hendikepovaným. Koalice vedená hnutím ANO a s Žít Brno dala v minulém volebním období 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi a desítky bytů jednotlivcům. Pilotními projekty Brna, které získaly i zahraniční ocenění, se inspirovala další města.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme