Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně

  • Detektivové zajistili byt jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinky z kauzy machinací s brněnskými nemovitostmi. Radiožurnál to zjistil z katastru nemovitostí.
  • Podle státní zástupkyně Petry Lastovecké policisté Červinkův byt zajistili, aby s ním nemohl dál nakládat, například ho prodat. To policie dělá proto, aby v případě uznání viny bylo z čeho pokrýt případnou škodu.
  • Červinkův advokát Pavel Hála pro Radiožurnál uvedl, že je jeho klient s postupem policie smířen a nebude si na něj stěžovat. 

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice městské části Brno-střed

Radnice městské části Brno-střed | Foto: Jarda 75 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

„Jakmile ho posype prostředník padesátikorunami anebo dá před Bradáče očuchat pětistovku, tak ožívá.“ Tak podle serveru Aktuálně.cz popisují elitní detektivové roli člena ODS a exšéfa bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakara Bradáče v osmičlenné skupině, kterou policie viní z korupce při kupčení s městskými byty v Brně.

Zájemce, kteří se za levnější byt nebáli přinést úplatek, mu podle serveru zprostředkovával mimo jiné i jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka. Klienty měl shánět různě. Byt – opět podle policistů – zajistil třeba pro syna své praktické lékařky.

Soud poslal do vazby dva obviněné v kauze přidělování bytů v Brně. Někteří obvinění spolupracují

Číst článek

Minulý týden skončil společně s Bradáčem ve vazbě a hrozí mu až třináct let vězení. Podle jeho advokáta Pavla Hály čelí obvinění ze sedmi případů manipulace s byty se škodou stovek tisíc korun.

I proto mu v pondělí detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zajistili byt v brněnské čtvrti Lesná, jak Radiožurnál zjistil z katastru nemovitostí. To policie dělá proto, aby v případě uznání viny bylo z čeho pokrýt případnou škodu.

„Byt byl zajištěn, protože odčerpáváme výnosy z trestné činnosti,“ přiblížila pro Radiožurnál dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká. 

Účast v organizované skupině, zneužití pravomoci i přijetí úplatku. Po razii v Brně stíhá žalobce osm lidí

Číst článek

Podle údajů v katastru vlastní Červinka, který se snaží získat status spolupracujícího obviněného, i další nemovitosti včetně dalšího bytu v centru Brna. U těch zatím příkaz k zajištění není.

„Výše zajištění musí nějakou formou korespondovat buď s odčerpáním výnosu z trestné činnosti, nebo se způsobenou škodou. Nezajišťujeme, jak nás napadne, ale musí to mít všechno nějakou příčinu a následek,“ přiblížila státní zástupkyně.

Červinkův obhájce Hála pro Radiožurnál zajištění bytu potvrdil. „Klient je s touto variantou postupu policejního orgánu smířen, respektuje jeho postup a nebude si podávat proti tomuto usnesení stížnost, je si vědom důsledků spojených se svým postavením obviněného a svým dalším postupem nechce zavdávat žádné spekulace ke své osobě,“ řekl.

Deník N již minulý týden uvedl, že podle jeho zdrojů policie obstavila byt v Gorazdově ulici, který vlastní Bradáčova žena Gabriela.

Byt i pro agenta

Podle Aktuálně.cz začala policie manipulace s nemovitostmi prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, podle serveru se k bytu 1+kk dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.

Policejní zátah v Brně: kvůli podezřelému přidělování městských bytů bylo zadrženo osm lidí

Číst článek

Zbylou šestici obviněných policisté stíhají na svobodě. Kromě zastupitele v Brně-Černovicích Radima Suchánka (ANO), který pracuje na Správě nemovitostí Brna-středu, je to ještě Eva Vágnerová, Kateřina Pospíšilová, Marek Horváth, Jiří Povolný a Ludvík Kraus. Podle České televize jsou všichni spjatí s realitním trhem.

Policie vyslechla v souvislosti s kauzou 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. „Někteří z celkem osmi obviněných trestnou činnost doznávají a s policejním orgánem a státním zastupitelstvím různým způsobem spolupracují,“ uvedla už minulý týden ve čtvrtek v tiskové zprávě žalobkyně Lastovecká.

O městskou část Brno-střed se policie zajímala už v roce 2019. Tehdy vyplula na povrch takzvaná kauza Stoka. Policisté odhalili organizovanou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé.

Skupina ovlivňovala veřejné zakázky na radnici. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší v podobě 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme