Vedení Brna-sever přidělilo obecní byt zastupiteli. Podle místostarosty není řečeno, že se to nesmí

Přidělení městského bytu brněnskému politikovi rozdělilo vládnoucí koalici Brna-sever. Radní z KDU-ČSL nesouhlasí s tím, aby zastupitelé města měli nárok na obecní byty. Koaliční kolegové z hnutí ANO a hnutí SOL v tom ale nevidí problém. Byt je v domě, který figuruje na seznamu nemovitostí připravovaných k privatizaci. Zastupitel by tak mohl v budoucnu spolurozhodovat o podmínkách, za jakých se bude privatizovat, upozorňuje Český rozhlas Brno.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský dům na rušné křižovatce nedaleko centra, kam se v září nastěhuje David Pokorný. | Foto: Ludmila Opltová | Zdroj: Český rozhlas

Byt je přitom v domě, který figuruje na seznamu nemovitostí připravovaných k privatizaci. Zastupitel Brna by tak teoreticky mohl v budoucnu rozhodovat o podmínkách, za jakých se byt bude privatizovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obecní byt pro zastupitele rozděluje koalici na radnici Brno-sever.

Jugoslávská 18, městský dům na rušné křižovatce nedaleko centra. Do bytu o ploše 74 m2 a dispozici 2+1 se má v září nastěhovat zastupitel Brna David Pokorný ze strany Svobodných a spolku Brno autem.

„Za mě jsme splnili všechny podmínky. Bylo to stoprocentně regulérní. Nedošlo k žádnému obcházení pravidel. Čekací doba byla obvyklá. Z mé strany nebylo nic nadstandardního,“ říká Pokorný, který uspěl mezi několika žadateli. Od úředníků získal nejvíc bodů. Ty se přidělují na základě příjmu, věku nebo počtu dětí.

O přidělení bytu hlasovali radní v červenci. Zdržel se třeba radní čtvrti a lidovecký náměstek primátorky Petr Hladík. „My jsme o tom diskutovali v rámci zastupitelského klubu KDU-ČSL a převládl tam jasně názor, že by nebylo šťastné, aby byty byly obecně přidělovány zastupitelům, protože to může vyvolávat typicky střet zájmu, když se pak hlasuje o nějaké konkrétní záležitosti. Takže proto jsme se zdrželi,“ vysvětluje Hladík.

Žádný problém

Místostarosta Brna-severu David Aleš zvolený za hnutí ANO, který má bytovou politiku na starosti, v tom problém nevidí. „Kritéria pro přidělování bytů v městské části Brno-sever neobsahují žádnou klauzuli, kterou by vylučovaly, aby byl byt přidělen žadateli, který je zastupitelem města Brna nebo kterékoliv městské části.“

Aleš také rozporuje, že by dům chtěla městská část zprivatizovat. Seznam budov z roku 2016 vyvěšený na webových stránkách radnice přitom tvrdí opak. „Tento materiál je zřejmě na první dobrou z části aktuální a z části někde ten zájem nebyl…,“ listuje papíry.

Samoživitelky na obecní byty ve čtvrti Brno-sever nedosáhnou, pravidla jsou diskriminační, varují neziskovky

Číst článek

„Vidím tam některé domy, kde stále zájem trvá, ten zájem byl potvrzen loni na jaře. Vrátily se nám dotazníky. Seznam aktuálních zájemců o privatizace není v tuto chvíli publikován na webu městské části. Tento dům, Jugoslávská 18 – není zde takový zájem, aby to splňovalo prvotní kritérium, to je 70 procent zájemců o koupi,“ dodává.

Pokorný o případnou koupi bytu zatím zájem nemá. „Neměl bych na to ani prostředky,“ tvrdí. Politik zároveň požádal kontrolní výbor zastupitelstva, aby vyšetřil, kdo citlivé informace vynesl a zda tím neporušil jeho právo na ochranu osobních údajů.

Pokornému například vadí, že teď bude veřejně známá adresa jeho bydliště. Jeho současná adresa je přitom veřejně dostupná v obchodním rejstříku – Pokorný totiž sedí v představenstvu dvou městských firem.

Petr Tichý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme