Brno: 120 tisíc loňských dopravních přestupků v mapě. Podívejte se, za co se pokutuje u vás

Brněnští strážníci loni zaznamenali 86 tisíc přestupků, státní policisté dalších 30 tisíc. Nejvíc na Trýbově a Čápkově, nenápadných odbočkách z Úvozu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkování v Brně

Parkování v Brně | Foto: Jan Boček | Zdroj: Český rozhlas

Data o dopravě ve čtyřech velkých městech

Datoví novináři Českého rozhlasu podali osm shodných žádostí o seznam dopravních přestupků v roce 2022. Mířily na Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň, na státní i městskou policii.

Šest z osmi adresátů, včetně obou brněnských policií, data poskytlo. Získané datasety postupně přidáváme na redakční GitHub

Ulice Trýbova, blok domů ukrytý mezi Úvozem a Mendlovým náměstím, byla loni nejhlídanějším brněnským místem. Strážníci v ní během roku zachytili 1968 přestupků, většinu na podzim.

Z dat poskytnutých Městskou policií Brno víme také to, že v naprosté většině případů šlo o porušení pravidel stanovených dopravní značkou a sankci určilo správní řízení. Bohužel už neumožňují říct, jakou značku řidiči ignorovali, ani k jakému trestu správní řízení vedlo.

Podobně frekventovaná byla další odbočka z Úvozu, ulice Čápkova s 1507 přestupky. I ty charakterizuje nejasný paragraf. Můžeme pouze odhadnout, že šlo o špatné parkování – to je hlavní agendou strážníků, zatímco státní policisté řeší spíš přestupky za jízdy.    

Řada velkých ulic v centru města, které parkující auta často blokují, přitom v první dvacítce chybí. Lidická, Údolní, Husova, Koliště, Křenová, Zelný trh, Moravské náměstí, náměstí Svobody: u nich loni strážníci zachytili méně než jeden přestupek denně. Na Smetanově, Grohově či Jakubském náměstí je to méně než půl přestupku za den.

Další pohlídaná místa i slepé skvrny můžete objevovat v následující mapě. Jsou v ní všechny dopravní přestupky zachycené v Brně v roce 2022.

Zatímco předchozí graf vycházel pouze z dat Městské policie Brno, v mapě najdete také přestupky evidované na území města Policií ČR.

Vzhledem k objemu dat může načítání mapy trvat i desítky sekund.

Jan Boček, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme