Brněnské nádraží navrhnou i tvůrci známých staveb z New Yorku, Kodaně a Vídně

Nové brněnské nádraží se pokusí navrhnout dvanáct týmů. Jsou mezi nimi třeba tvůrci nového nádraží ve Vídni a v Berlíně. Ale nejen ti.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak bude vypadat nové brněnské hlavní nádraží? Měla by říci nová soutěž

Jak bude vypadat nové brněnské hlavní nádraží? Měla by říci nová soutěž | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Tři týmy přímo oslovené radnicí a k nim devět ze soutěže. Tak vypadá skupina architektonických ateliérů, z nichž jeden dá podobu novému brněnskému hlavnímu nádraží.

Soutěžící navrhnou nádražní budovu včetně haly, ale i zastřešení a podoby nástupišť, ale také samotné drážní těleso a mosty. Řešit mají parkování, chodníky i propojení na okolí včetně dopravy.

„Ty přihlášky překonaly naše očekávání,“ potvrdil Českému rozhlasu Brno hlavní brněnský architekt Michal Sedláček. „Jsou tam skutečně velice uznávaní architekti z celého světa,“ dodal.

Kromě předem oslovených autorů nádraží ve Vídni, Berlíně a v Rotterdamu postoupili třeba autoři známé sjezdovky na spalovně v Kodani nebo promenády High Line na bývalém kolejišti na Manhattanu v New Yorku. A z domácích třeba brněnský tým Burian-Křivinka, tedy autoři výškové budovy AZ-tower.

Do soutěže se přihlásilo celkem 46 účastníků. Ti vybraní rozpracují návrhy nejen na samotné nádraží, ale i na jeho okolí. Odevzdat by je měli příští rok na jaře. Do druhé fáze postoupí čtyři účastníci – a jasno by mělo být v červnu.

Na vyhlášení soutěže se podílí město Brno i Správa železnic, která má většinu přestavby brněnského železničního uzlu platit. Cena za práce spojené mimo jiné s přesunem nádraží jižním směrem, tedy k dnešnímu autobusovému nádraží Zvonařka, půjde do desítek miliard korun.

Miloš Šenkýř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme