V Brně otevřeli obnovený Mendelův skleník. V tom původním slavný genetik rozkryl zákony dědičnosti

Skleník v areálu augustiniánského opatství v Brně se může pyšnit tím, že zasáhl do historie vědy. Právě tam totiž genetik Johann Gregor Mendel křížil hrách a díky tomu objevil zákony dědičnosti. V sobotu se obnovený skleník znovu otevřel veřejnosti.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obnovený skleník v augustiniánském opatství v Brně

Obnovený skleník v augustiniánském opatství v Brně | Zdroj: Profimedia

Ačkoli je nový skleník moderní, prosklenou a impozantně působící stavbou, nevypadá vedle historické budovy opatství nepatřičně. Skleněné panely jsou ukotveny v kovové konstrukci, zevnitř nabízí netradiční výhledy.

2:49

Augustiniáni v Brně obnoví Mendelův skleník, architekti v něm navrhli společenský sál

Číst článek

Z původní budovy zbylo jen základní torzo. Archeologové odkryli obvodové zdi a našli několik květináčů. Původní stavba jako skleník ale moc dlouho nefungovala.

V roce 1854 jej nechal postavit mentor Johanna Gregora Mendela, opat Cyril František Napp. O pár let později, přibližně v 70. letech 19. století, však skleník poškodila vichřice. Až do 60. let minulého století sice stál, byl ale velmi zchátralý. Rozhodlo se tudíž o jeho zbourání. Donedávna na jeho základech stály stoly a židle kavárny, která se v areálu opatství nachází.

V novém skleníku se bude pěstovat i legendární hrášek. Lidé si budou moci prohlédnout všechny fáze jeho vývoje. Původnímu účelu, kdy sloužil jako zahradní vědecká laboratoř, nicméně ustoupí. V současně stavbě se budou konat přednášky nebo kulturní akce.

O obnově skleníku se mluvilo už v roce 2018, stavební práce ale začaly až během letošního února. Projekt vyšel na necelých padesát milionů korun.

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme