V Brně fungují kamery, které kontrolují nepovolený vjezd do centra. Řidičům hrozí pokuta

Brno spustilo automatickou kontrolu vjezdů do historického centra města. Kamerový systém za 40 milionů korun je plně funkční po dvou a půl letech od původního plánu. Zavádění zdržely problémy s výběrovým řízením i technické potíže. Řidičům, kteří do centra a pěší zóny vjedou bez povolení, hrozí pokuta několika stovek korun.

Audio Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamer v centru se Brno dočkalo po dvou a půl roce | Foto: Ludmila Opltová | Zdroj: Český rozhlas Brno

„Kontrolujeme, jestli je správně registrační značka. Vidíme a kontrolujeme videozáznam,” popsala pro Český rozhlas Brno strážnice Jana Rudyková, jak systém funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik přestupků systém odhalil za první den? Dozvíte se v reportáži

Na počítači vidí všechny údaje z kamer i fotky auta, které vjíždí, kam nesmí. Stačí rychlá kontrola a pár kliknutí myší. Pak podezření z přestupku putuje na magistrát. Pokutu pošle řidiči úřad.

„Jednoznačné je, že od prvního třetí všichni, kteří ten přestupek spáchali, tak pokutováni budou,” řekl radní Petr Kratochvíl z ODS.

Systém za první den fungování odhalil víc než sto možných přestupků, které městská policie zkontrolovala.

Brno výrazněji omezilo vjezd autem do historického jádra města loni v létě. Řidiči tak již nevyužijí krátkodobé návštěvnické oprávnění. Do centra vjedou autem pouze lidé, kteří tam trvale bydlí nebo podnikají.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme