Brno povede koalice sedmi stran. Primátorkou zůstane Vaňková z ODS

V Brně vznikne koalice vítězné ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátů a ČSSD. Všichni zástupci tak přijali nabídku primátorky a jedničky ODS s TOP 09 Markéty Vaňkové (ODS) na vznik široké koalice, kterou zveřejnila ve čtvrtek. V pondělí si od stran vyslechla stanovisko, které pak jejich zástupci oznámili novinářům. Primátorkou by měla zůstat Vaňková.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně by měly do rady města usednout ODS + TOP 09, ANO, KDU-ČSL + STAN, Piráti a ČSSD

V Brně by měly do rady města usednout ODS + TOP 09, ANO, KDU-ČSL + STAN, Piráti a ČSSD | Foto: Petr Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Prvním náměstkem bude René Černý (ANO). Koalice bude mít 46 z 55 zastupitelů. V opozici bude SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

S podpisem koaliční smlouvy počítá Vaňková ve středu, ve čtvrtek bude ustavující zasedání zastupitelstva. ODS s TOP 09 bude mít v Radě města Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle budou mít Piráti a ČSSD.

Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně

Číst článek

Za ODS s TOP 09 by měl náměstkem zůstat Robert Kerndl (ODS), který bude mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu si vezme na starosti Vaňková, radním pro dopravu zůstane Petr Kratochvíl (ODS) a sport by měl mít v radě na starosti Tomáš Aberl (TOP 09).

Černý jako první náměstek bude mít v gesci investice a implementaci evropských fondů, územní plán připadne jako radnímu Petru Bořeckému (ANO), bytovou politiku bude jako radní řešit Karin Karasová (ANO).

Za ČSSD bude v radě Jiří Oliva, jeho gescí bude majetek. Lidovci se STAN a Piráti budou o obsazení míst v radě ještě jednat. Lidovci se STAN budou mít na starosti životní prostředí a školství, Piráti participativní rozpočet, strategický rozvoj a IT.

Vaňková věří, že široká koalice je pro Brno to nejlepší. „Tato platforma je nejlepší a udělám vše pro to, abychom v zásadních tématech našli shodu bez ohledu na to, zda to bude v koaliční smlouvě, nebo ne,“ řekla Vaňková. Širokou koalici považuje za výzvu.

Brno bude řešit kauzu přidělování bytů. ‚Pořád si kladu otázku, jak se dá podvádět,‘ říká radní Mandát

Číst článek

„Mám ráda výzvy, ale kolegové vědí, že se snažím najít shodu i za cenu kompromisů. Mohla jsem si zvolit jednodušší řešení a jednotu v názorech, ale dospěla jsem k tomu, že subjektivní hledisko není správné. A pokud mám být čtyři roky primátorkou, jsem přesvědčená, že jsem širokou koalicí zvolila pro Brno tu nejlepší variantu,“ řekla primátorka.

Černý novinářům řekl, že ANO s nabídkou souhlasilo, protože nabídnuté gesce umožní plnit podstatnou část programu hnutí. „Akcentovali jsme bytovou politiku a územní plán a také investice pokrývají to, co bychom chtěli v Brně změnit,“ řekl.

U oznámení koalice chyběl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který byl lídrem a dosud hlavním vyjednavačem kandidátky KDU-ČSL a STAN. Minulý týden se proti široké koalici ohradil. Filip Leder (KDU-ČSL) na dotaz ČTK odpověděl, že Hladík se připravuje na roli ministra životního prostředí a vznik široké koalice přijal „se skřípěním zubů“.

O tom, kdo v radě za lidovce a STAN zasedne, budou strany teprve jednat. „Souhlasili jsme ale s koalicí, protože nám to umožní pokračovat v projektech, které pro nás byly stěžejní,“ řekl Leder. Lidovci například řešili dotace na zelené střechy nebo pokládání solárních panelů na městské domy, měli ale také na starosti investice do škol.

Spolu, ale jen někde. ODS, TOP 09 a lidovci nepůjdou do voleb dohromady ani v polovině krajských měst

Číst článek

Z podobného důvodu ohledně pokračování v rozdělaných projektech se podle lídra Marka Lahody rozhodli přijmout nabídku i Piráti. O člověku v radě teprve rozhodnou. Členská základna také bude hlasovat o koaliční smlouvě, jejíž podpis by měl být nejspíš ve středu před čtvrtečním zastupitelstvem. Piráti smlouvu podepíšou a schvalovat ji budou dodatečně. Pokud by ji neschválili, z koalice by vystoupili.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala v pondělí při návštěvě Bezpečnostní informační služby (BIS) zopakoval, že ve městech a obcích doporučuje a preferuje dohody kopírující podobu vládní koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN.

„Ale jsme demokratická strana a respektuji rozhodnutí brněnských kolegů, které je odůvodněno některými strategickými projekty, které se připravují. U nich chtějí, aby se na nich podílela většina politických sil, které byly zvoleny,“ řekl Fiala.

Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme