Kroupa: Policie o korupci v Brně věděla před třemi lety, ale byla laxní. Faltýnek hrál už tehdy klíčovou roli

Probíhající kauza skupiny brněnských politiků a byznysmenů, která má už své první obviněné, sahá až do roku 2016. Policisté údajně už tehdy měli díky odposlechům z jiné kauzy indicie o skupině, která měla ovlivňovat veřejné zakázky, řekl ve vysílání Radiožurnálu investigativní novinář Janek Kroupa.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

1. místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Před třemi roky se v rámci kauzy Krov ocitl v hledáčku policistů brněnský podnikatel Saman El-Talabani. Odposlechy však tehdy zachytily i hovory podnikatele s Jiřím Švachulou, bývalým místostarostou odpovědným za investice a nynějším radním ANO v městské části Brno-střed, vysvětlil Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa ve vysílání Radiožurnálu

Oba jsou nyní považování za ústřední organizátory skupiny, která měla na brněnské radnici ovlivňovat veřejné zakázky.

„El-Talbani měl skupině zajišťovat krytí a také praní špinavých peněz. Švachula byl zase stěžejním politikem v brněnském ANO, přes něhož se uskupení snažilo ovlivňovat veřejné zakázky ve prospěch předem daných podnikatelů,“ přiblížil novinář. 

Policisté podle něj o existenci této „klientelitstické chobotnice“ měli indicie už ze zmíněných odposlechů z roku 2016. K zásahu se však rozhodli až teď po třech letech.

„Skupina podnikatelů a politiků se totiž v mezičase rozhádala a začali jeden proti druhému vypovídat. Vyšetřovatelé tak nyní kromě odposlechů disponují i luxusem svědectví těch lidí, kteří se cítili poškozeni a snaží se teď získat pozici spolupracujícího obviněného.“

Klíčový politik Faltýnek

Před třemi roky už také padalo jméno 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který měl k Jiřímu Švachulovi blízký vztah. Podnikatelé údajně chtěli klíčovému politikovi dávat nějaké peníze.

Kauza brněnských zakázek: státní zástupce chce poslat do vazby pět z 9 obviněných, hrozí jim až 16 let

Číst článek

„Jestli policie nakonec Jaroslava Faltýnka obviní, je samozřejmě nyní těžké říct. Nicméně v té skupině kolem pana Švachuly a brněnského ANO už v tom roce 2016 ti podnikatelé mezi sebou řešili, že je potřeba dávat panu Faltýnkovi nějaké peníze,“ říká Kroupa.

„Tehdy však nebylo zřejmé, zdali k tomu opravdu došlo, policie však od té doby mohla ve vyšetřování pokročit, její současné kroky tomu ostatně nasvědčují,“ dodal Kroupa. V červnu 2016 se na oslavě Švachulových narozenin dokonce měl Faltýnek osobně setkat s El-Talabanim. 

Policisté ve čtvrtek zasahovali i v sídle antimonopolního úřadu a společnosti Kapsch. V ní Faltýnek rovněž figuruje, ale podle slov jeho advokáta „maximálně jako svědek“.  

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme